Putni un kukaiņi nav vienīgie, kurus iespējams ieraudzīt lidojumā. Arī dažiem dzīvniekiem tas ir pa spēkam. Uzzini, kā tas izdodas mazajai vāveres radiniecei – lidvāverei.

Tumsas mīlētāja

Lidvāvere apdzīvo ļoti nelielu un īpatnēju platību – tā sastopama tikai jauktu koku mežos, jo sevišķi tādos, kur atrodamas apses, bērzi un alkšņi. Koku dobumos lidvāvere veido sev migu, kuru ļoti mājīgi iekārto, lai būtu ērti un silti arī ziemā. Tā kā lidvāvere mīl tumsu, no migas tā izlien tikai krēslas stundās un pat nakti. Tumsa tai nav traucēklis, jo redze ir īpaši pielāgota, lai labi saskatītu pat sīkas detaļas.

Nofotografēt vāveri lidojumā ir gandrīz neiespējami. Tas notiek ļoti ātri un ir nepieciešama liela veiksme, lai to saskatītu.

Izteikta veģetāriete

Interesanti, ka lidvāvere ir ļoti paredzams grauzējs. Savā apdzīvotajā apkārtnē tā ir izveidojusi vienu ceļu, pa kuru dodas barības meklējumos vai pastaigā. Ja tai kaimiņos dzīvo kāds cits dzīvnieks, tad ļoti svarīgi savu ceļu pieskatīt, lai to neieņemtu citas radības. Lidvāvere ēdienkartē nav iecienījusi gaļu. Tā pārtiek no riekstiem, melnalkšņu čiekuriem, kā arī mēdz apēst kādu pumpuru un meža ogas. Ja izdodas atrast graudus, tad pamielojas arī ar tiem.

Mainot ādas kroku plētumu, vāvere spēj mainīt virzienu līdz pat 90 grādiem.

Lido vai planē?

Vārds „lidvāvere” liek domāt, ka šis dzīvnieks ir spējīgs lidot, taču patiesībā tā īsti nav. Lidvāveres ķermenis un krokas starp priekškājām un pakaļkājām dod iespēju planēt no viena koka uz nākamo. Izstiepjot priekškājas sānis un pakaļkājas atstiepjot pie astes, lidvāvere ir spējīga aizplanēt 50-80 metrus tālu. Interesants arī ir veids, kā mazais grauzējs piezemējas kokā. Lidvāvere mērķē uz koka sānu, nevis stumbru – tā piezemējoties viņa uzreiz uzsāk skrējienu un samazina triecienu, kā arī izvairās no plēsīgajiem putniem, kas to medī.

Vidējais lidvāveres mūža ilgums ir 10 gadi. Nebrīvē tās dzīvo nedaudz ilgāk.

Latvijā nesastapsi

Tā kā mazais grauzējs dzīvo ļoti slēptu dzīvesveidu un reti parādās uz zemes, viņu sastapt ir ļoti grūti. Reizēm pat cilvēks var paiet garām lidvāveres migai un to nepamanīt. Vienīgais drošais veids, kā pārliecināties par tās esamību ir pēc izkārnījumiem, kurus lidvāvere atstāj aiz sevis, veidojot nelielu pierādījumu čupiņu. Lidvāvere ir daļēji apdraudēts dzīvnieks, taču vēl sastopama Krievijā, Somijā, Ķīnā un arī kaimiņzemē Igaunijā. Kādreiz lidvāveres bija sastopamas arī Latvijas teritorijā, taču pēdējo gadu laikā mūsu valsts robežās neviena lidvāvere nav atrasta. Pie mums nebrīvē šo grauzēju iespējams sastapt zoodārzā.