Jau sen galda spēles vairs nav tikai vienkāršais Riču-Račs vai Cirks. Nu tā ir daudzveidīga pasaule, kurā tev jābūt veiklam, atjautīgam un ģeniālam stratēģim, lai uzveiktu pretinieku. Dodies uz spēļu vakaru un iemēģini!

ASV viena no populārākajām ir vārdu spēle “Scrable” – tā ir katrā trešajā mājā.

Senas kā cilvēce

Lai gan jaunu uzplaukumu gada spēles piedzīvojušas pēdējās desmitgades laikā, tā nebūt nav mūsdienu izklaide. Jau senajos laikos cilvēki meklēja veidus, kā pavadīt brīvos brīžus. Piemēram, pirms 5500 gadiem ēģiptieši spēlēja Senetu. Tam bija laukums, divu krāsu kauliņi un nūjiņas, kuras izmeta dažādās kombinācijās, lai uzzinātu, kāds gājiens veicams. Savukārt 4. gadsimtā Indijā radās spēle, kas ir līdzīga mūsdienu Riču-Račam – Čaupara. Tās spēles laukums bija krusta veidā. Centrā atradās templis, uz kuru veda četri ceļi un spēlētājiem bija jāsacenšas, kurš līdz tam nonāks pirmais.
Populāro šahu spēlēja ne tikai mūsu vecmāmiņas, bet pat viņu vecvecāki – galda spēli izgudroja ap 6. gadsimtu. Sākotnēji gan to sauca par Čaturangu, bet spēles noteikumi saglabājušies nemainīgi. Taču mūsdienu galda spēļu kultūru aizsāka 1934. gadā izgudrotais Monopols. Tas radās ASV krīzes laikā, kad cilvēkiem bija nepieciešama kāda uzmundrinoša izklaide, jo apkārt valdīja bads un nabadzība. Monopols piedāvāja iespēju sajusties kā veiksmīgam biznesmenim un rokā paturēt prāvu naudas žūksni – tas nekas, ka spēļu. Revolucionāra bija vācu spēles “Katanas ieceļotāji” izgudrošana 1995. gadā. Tas aizsāka jaunu galda spēļu izgudrošanas vilni un nu jau ik gadu pasaulē izdod ap 800 jaunu spēļu.

Ilgākā Monopola spēle aizņēma 70 dienas no vietas.

Izklaide ienāk Latvijā

Latvijā tādas klasiskās galda spēles kā dambrete, cirks, domino un līdzīgas pazīstamas jau sen, taču lielu soli spēļu kultūras attīstībā spēra kādu draugu grupiņa, kas pirms vairāk nekā 10 gadiem bija tikusi pie angļu versijas spēlei “Katanas ieceļotāji”. Viņiem tā tik ļoti iepatikās, ka nespēja to nolikt malā veselu diennakti, daži pat neaizgāja uz darbu, lai spēli turpinātu. Draugiem radās ideja, ka ar aizraujošo nodarbi vajadzētu iepazīstināt arī citus Latvijas iedzīvotājus. Ātri vien tika nodibināts uzņēmums un nopirktas tiesības, kas ļauj “Katanas ieceļotrājus” izdot latviešu valodā.
Savulaik veidotais uzņēmums nu izaudzis ne vien par vadošo spēļu pārdevēju, bet arī izdevēju Baltijas valstīs, droši vien arī tu esi ievērojis “Brain games” logo uz savām mīļākajām spēlēm. Aptuveni pirms četriem gadiem uzņēmums nolēma aicināt iesniegt jaunu galda spēļu idejas. Ja izdomātie noteikumi būs interesanti un nebijuši, “Brain Games” palīdzēs spēlei ieraudzīt dienasgaismu un nonākt veikalu plauktos. Vēl pietam – izdevniecībā strādā īsti galda spēļu eksperti, kas katru piektdienu liek biroja darbus pie malas un dienu pavada spēlējot galda spēles – iemēģinot jaunās un domājot par iespējamiem uzlabojumiem. Foršs darbs, vai ne?

Mēdz izdalīt Eiropas un ASV stila galda spēles. Pirmajām ir viegli noteikumi, vidējs spēles laiks un netieša saikne ar citiem spēlētājiem, savukārt otrajās lielāka loma ir veiksmei un drāmai.

Spēļu vakari

Ja galda spēles tev ir iepatikušās, taču pagaidām vēl nevari lepoties ar plašu to kolekciju, dodies uz spēļu vakariem. Tie notiek reizi divās nedēļās un ir bez maksas, kā arī tev nav nepieciešamas zināšanas par galda spēlēm. Organizatori būs izvēlējušies dažāda veida un grūtības pakāpju spēles, tev atliks tikai izvēlēties – kuru no tām pamēģināt. Visu vakaru valdīs draudzīga un nepiespiesta atmosfēra. Atnākušie cits citam palīdzēs, aprunāsies un aicinās pievienoties pie spēļu galda. Līdzi vari ņemt arī draugus un ģimeni.
Šādus vakarus rīko, lai stiprinātu galda spēļu cienītāju kopienu. Tā arvien vairāk cilvēku visdažādākajā vecumā apgūst plašo galda spēļu pasauli un nu jau labu laiciņu neviens nedomā, ka tā aprobežojas ar dambreti, Cirku vai Monopolu vien. Tās palīdz attīstīt gan loģisko domāšanu, gan fantāziju, tāpat – apgūt un pielietot skolā mācītās prasmes neierastā veidā, piemēram, rēķinot, kādi un cik resursi tev nepieciešami, lai paplašinātu savu teritoriju “Katanas ieceļotājos”.

FOTO: MATĪSS MARKOVSKIS

Iečeko, kas notiek spēļu vakaros, kuros paviesojās arī Junioru Līva: