Filmas, multenes, stāsti un pasakas mums māca, ka siers ir peļu lielākais gardums. Taču izrādās, ka patiesībā ir pavisam citādi!

Lai gan pie liela izsalkuma pele tiešām notiesās arī sieru, tas nebūt nav viņas lielākais kārums. Taču daudz labprātāk mazais kustonis mielosies ar graudiem, maizes drupačām vai pat augļiem un dārzeņiem.

200254460-001Deivids Holms bija pirmais, kurš zinātniskā ceļā nolēma apšaubīt peļu slavināto interesi par sieru. Viņš sarīkoja pētījumu, kurā pelēm piedāvāja dažnedažādas barības, arī sieru. Bet izrādījās, ka siers nevienai no pelēm nebija pirmā izvēle. Šo gardumu mazie grauzēji izvēlējās tikai tad, ja piedāvājumā nebija graudu, augļu vai citu saldu ēdienu. Zinātnieks Deivids pierādīja arī to, ka bada laikā pele ēdīs praktiski jebko – pat kartonu. Lai gan tas nebūt nav pieskaitāms pie pārtikas precēm, pavisam niecīgu daudzumu barībvielu peles tajos tomēr spēj atrast.

Pelēm pie sirds iet saldumi – šokolāde un zemesriekstu sviests ir topa augšgalā.

Bet kāpēc tad radies šāds mīts, ja peles sieru nemaz nav iecienījušas? Neviens īsti droši to nezina. Taču viena no versijām skaidro, ka savulaik citas pārtikas grupas pieliekamajos bija daudz pamatīgāk iepakotas, tādēļ mazie grauzēji klāt tika tikai sieram. Turklāt salīdzinoši mīkstajā produktā diezgan viegli ir pamanīt peļu zobu nospiedumus – kāds saimnieks to ievēroja un nosprieda, ka grauzējiem garšo siers.