Gaudojošām sirēnām viņi traucas pa ielām pie tiem, kam palīdzība nepieciešama visvairāk. “Ilustrētā Junioriem” paciemojās pie neatliekamās medicīniskās palīdzības, lai izzinātu, kā drosmīgie mediķi pavada ikdienu.

13-att-_foto_markovskis-6705
Atpūtas telpā mediķi pastrādā vai atvelk elpu līdz nākamajam izsaukumam.

Kad tev sāp vēders vai piemeties klepus, tu dodies pie ģimenes ārsta, kurš tev palīdz. Taču neatliekamās palīdzības mediķi steidzas palīgā brīžos, kad tas ir nepieciešams uzreiz – kad pēkšņi kas noticis un ātri jāatrisina situācija, lai glābtu pacietu. Viņi iepriekš nezina uz kurieni dosies – tā var būt gan šika villa, gan bezpajumtnieku mītne, gan šoseja. Mediķiem ir jābūt ļoti zinošiem un jāspēj rīkoties ātri jebkurā situācijā, jo tieši no viņu spējām bieži atkarīga cilvēka dzīvība.

Ik dienu visā Latvijā dežurē vidēji 172 brigādes.

2-att-_foto_markovskis-6657
Kas te paslēpies? Uzzini žurnālā!

Gaida nezināmais
Izsaucot ātro palīdzību, zvans vispirms sasniedz dispečeri, kas tālāk dod ziņu konkrētai neatliekamās palīdzības nodaļai. Tad pa skaļruni izziņo, kurai no brigādēm jādodas uz izsaukumu. Vien pāris sekundēs mediķi jau ir mašīnā, slēdz iekšā sirēnas un dodas glābt nelaimē nokļuvušo. Tikai tad ārsti uzzina, kas cilvēkam noticis, un jau esot ceļā cenšas izprātot, kādi būtu iespējamie risinājumi. Sasniedzot galamērķi, viņi ņem smagās somas un steidzas pie cietušā.

Noķertais tarakāns
Lai gan darbs neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā ir nopietns, gadās arī pa kādam kuriozam. Piemēram, reiz kāds sirms večuks vairākas reizes sauca mediķus, jo bija pārliecināts, ka viņa ausī ir tarakāns. Mediķi viņu apskatīja, teica, ka viss ir kārtībā, taču večuks nerimās un sauca mediķus atkal un atkal. Tad uz izsaukumu ieradās dakteris Arjē Ferbers ar savu komandu un saprata, ka situācija ir jārisina savādāk. Viņš pilnā nopietnībā ķērās pie tarakāna “izvilkšanas” no auss. Lūdza palīgiem uzstādīt gaismas, ņēma sterilu aprīkojumu un metās tarakānu atrast. Pēc tam viņš parādīja nelielu auduma gabaliņu un teica, ka nu tarakāns ir izvilkts. Večuks aiz prieka sāka raudāt, metās dakterim ap kaklu un ātro palīdzību tarakāna dēļ vairs nesauca.

Katru diennakti brigādes izbrauc uz vidēji 1200 izsaukumiem.

Vēlies uzzināt vairāk? Lasi februāra “Ilustrētā Junioriem”! Meklē to preses tirdzniecības vietās vai abonē te!

TEKSTS: LĪVA ROMANE
FOTO: MATĪSS MARKOVSKIS