Vai esi ievērojis brašos karavīrus, kas sargā Brīvības pieminekli un Prezidenta pili? Tie ir godasargi. Taču cēla stāvēšana pie nozīmīgajiem objektiem, nebūt nav viņu vienīgais darbiņš. Iepazīsti Godasardzes ikdienu!

Brīvības pieminekli atklāja 1935. gada 18. novembrī, un jau no pirmās dienas tā pakājē stāv godasardze. Katru dienu pie pieminekļa tiek norīkoti 9 cilvēki – seši godasargi, sardzes priekšnieks un divi apsargi. Netālu no Brīvības pieminekļa atrodas sardzne – vieta, kur sargi atpūšas, kad nestāv pie pieminekļa. Tur viņi pulcējās jau agri no rīta, bet 15 minūtes pirms pulksten desmitiem izbrauc uz pieminekli.

Pie Rīgas pils godasardze atkal stāv kopš 2002. gada 11. novembra.

Darbiņš pie Brīvības pieminekļa godasardzei nebūt nav viegls, jo nekustīgi stāvēt ir grūti ne tikai fiziski, bet arī emocionāli. Kāds tūrists vēlas nobildēties, vēl kāds – sasmīdināt. Karavīri stāsta, ka turēties pretī nepazīstamiem cilvēkiem nav grūti, taču sarežģītāk ir nepasmaidīt vai nepamāt, ja garām dodas kāds pazīstamais. Tad gan pamatīgi jāsaņemas! Reizēm gadās arī bīstamas situācijas. Pirms vairākiem gadiem kāds iereibis šoferis bija nolēmis ar savu apvidus auto uzbraukt uz pieminekļa paaugstinājuma tieši starp godasargiem. Ātri vien ieradās policijas mašīnas, izcēlās liels jandāliņš, bet karavīri pat nepakustējās.

Vēlies uzzināt vairāk par latviešu un citu valstu Godasardzi? Lasi maija “Ilustrētā Junioriem”! Abonē te!

TEKSTS: Līva Romane
FOTO: Gints Ivuškāns