Orangutanu nosaukums malajiešu valodā nozīmējot “meža cilvēki”. Un patiešām – unikālie dzīvnieki pārsteidz ar savu saprātīgumu. Orangutanu divas sugas dzīvo mitrajos tropiskajos mežos Sumatras un Borneo salā. Rudajiem matiem klātie zīdītāji ir vienīgie cilvēkveidīgo pērtiķu dzimtas pārstāvji Āzijā. Pārējie – gorillas un šimpanzes – ir Āfrikas iemītnieki.

Būvē ligzdas
Lielāko daļu dzīves orangutani pavada kokos, pārvietojoties no zara uz zaru. Parasti ik vakaru tie uzbūvē jaunu ligzdu gulēšanai. Orangutani prot izmantot lapainus zarus, lai pasargātos no lietus un saules. Dažkārt tie sevi apklāj ar lielām lapām – gluži kā ar apmetni.

Orangutani ir individuālisti un sapņotāji. Kamēr citi cilvēkveidīgie pērtiķi dzīvojas grupās, tiem vairāk patīk vientulība.

Sarunājas ar skaņām
Lai arī šie pērtiķi ir klusi, pētnieki ir noskaidrojuši, ka orangutani spēj izdot 32 dažādas skaņas. Piemēram, skaļai bučai līdzīga skaņa pauž satraukumu un bailes, bet atraugām līdzīgā nozīmē, ka dzīvnieki ir iztraucēti. Ar skrapstošu skaņu mammas brīdina mazuļus palikt to tuvumā.

Vēlies uzzināt vairāk par gudrajiem orangutaniem? Lasi maija “Ilustrētā Junioriem”! Abonē te!

TEKSTS: Gunta Apse