Kas var būt labāks par raitu basketbola spēli vai spraigu cīniņu hokeja laukumā! Tiesneši ne tikai gādā par noteikumu ievērošanu, bet arī par to, lai spēle būtu raita.

Aša bumbas driblēšana, piespēle komandas biedram, taču, ak vai, to pārtver pretinieks un dodas pretuzbrukumā. Daži soļi, veiklas māņkustības, un bumba jau lido grozā… Basketbola un citu sporta veidu spēles nereti norit tik zibenīgi, ka visu ievērot var tikai ar labi “uztrenētu aci”. Tādēļ ikvienu spēli allaž vēro vairāki tiesneši. Viņi spēj ātri pārvietoties laukumā un uzreiz pamana, ja noticis pārkāpums. Tieši tiesneši vada spēli, nosaka gūtos punktus un lūko, lai spēles gaita būtu raita un skatītājiem patīkama.

Sāc jau tagad
Katrā sporta veidā ceļš uz tiesneša amatu ir atšķirīgs. Starptautiska tiesneša statusa iegūšana ir visai piņķerīga un prasa vairāku gadu praksi, teorijas eksāmenu un fizisko spēku pārbaudi. Un viss sākas ar pamēģināšanu, piemēram, ja spēlē pludmales volejbolu, pasaki savam trenerim, ka vēlies tiesāt. Parasti pirmās spēles topošie tiesneši pavada kā asistenti vai palīgi, pierakstot spēles protokolu vai sekojot līdzi laikam. Uzreiz uz lielajām spēlēm tevi nesūtīs, sākumā būs jāmēģina tiesāt vietējās bērnu un jauniešu spēles. Taču tā varēsi saprast, vai tiesāšana tev ir piemērota.

Lasi vairāk un iepazīsti trīs talantīgus sporta tiesnešus jūlija “Ilustrētā Junioriem”! Iemācies dažādus tiesnešu žestus un uzzini, kas tiesnešiem kabatā! Abonē te! 

Teksts: Līva Romane
Foto: Aleksejs Belokopitovs