Ja laika mašīna tevi aizvestu uz kādu senāku laiku ballīti, iespējams, mājās pārrastos pavisam bez spēka. Sendienās svētki varēja ilgt pat mēnesi! Pilsētniekiem patika trakulīgi karnevāli, dejas, turnīri, zobenu cīņas un – daudz, daudz ēdiena.

Cīniņš skatītāju priekšā

Senās Romas pilsētās īsti svētki bija dienā, kad amfiteātrī izsludināja gladiatoru cīņas. Tā bija skarba un asiņaina, bet iecienīta izklaide aptuveni 700 gadu garumā. Jau no paša agra rīta simtiem pilsētnieki ieņēma vietas uz akmens soliem apkārt cīņas arēnai. Vispirms arēnā devās tā sauktie venatori jeb mednieki. Viņi cīnījās ar savvaļas zvēriem: lauvām, lāčiem vai tīģeriem. Šī spēkošanās ilga līdz pusdienlaikam, kad romieši devās ieturēt maltīti.

Maija svētki viduslaikos

Zobenu šķindoņa aprīļa pēdējā dienā nozīmēja ko īpašu – viduslaiku pilsētā bija sākušies Maija grāfa svētki. 30. aprīlī un 1. maijā pilsētnieki priecājās par sagaidīto pavasari un rīkoja bruņinieku turnīrus. Veiklākais cīnītājs ieguva Maija grāfa, pilsētas izveicīgākā aizstāvja, titulu. Pēc sacensībām sekoja mielasts un dejas.

Kāp laika mašīnā un dodies uz dažādiem vēstures posmiem, lai uzzinātu, kā cilvēki izklaidējās kādreiz. Dari to jau jūlija “Ilustrētā Junioriem” numurā! Abonē te!

Teksts: Ilze Grīnuma