Droši vien arī tev tīri labi pie sirds iet animācijas filmas. Lai gan tēli ir zīmēti, raksturu tiem nereti piešķir tieši balss. Uzzini, kā Šreks, Bārts, Sids un citi animētie varoņi tiek pie savas balss!

Fredis runā
Arī Fredis ir viens no prasmīgākajiem multeņu ierunātājiem

Vai zināji, ka Bārta Simpsona un viņa skolasbiedru Nelsona un Ralfa balsis patiesībā angliski ir ierunājusi sieviete? Un to, ka “Nejaukā es” superļaundara Grū balsi tam devis slavenais ASV aktieris Stīvs Karels, bet balss latvisko versiju – asprātīgais Jānis Jarāns? Animācijas filmu varoņi pie balss parasti tiek, pateicoties lielām slavenībām, kas sevi jau iepriekš pierādījuši kā aktieri, dziedātāji vai, piemēram, sarunu šovu vadītāji. Parasti tie ir cilvēki ar īpatnēju balsi, lielisku dzirdi un spēju iejusties visneiedomājamākos tēlos. Un tādu netrūkst ne tikai pasaulē, bet arī tepat pie mums. Tieši Latvijas dižākie runātāji gādā par to, lai tu multfilmas varētu klausīties latviski, un, kā izrādās, viņu darbiņš ir ne tikai atbildīgs, bet arī patiesi jautrs!

Animācijas filmu pārrunāšanu un ieskaņošanu citā valodā sauc par dublāžu jeb dublēšanu.

1.att._20180412_FilmuStudija_Rija_010.jpg
Tā izskatās filmu studijā “Rija”

Iemēģina lomas
Kad filmu veidotāji atraduši firmu, kas ieskaņos varoņu balsis latviski, vispirms tiek atsūtīti dažu galveno varoņu īsi video ar oriģinālajām balsīm, kā arī teksts angļu valodā. Tulks to aši iztulko, un firma uzmeklē aktierus, kas varētu būt lomām piemēroti. Aktieri sanāk uz provēm jeb tādiem kā mēģinājumiem un aši vien ierunā savu versiju latviski. Pēc tam balsu testus jeb proves sūta animācijas filmas veidotājiem, un viņi apstiprina, vai tie ir lomām atbilstoši. Studijas “Rija” skaņu un dublāžas režisors Andris Barons ir ieskaņojis vairāk nekā 50 animācijas filmas latviski un stāsta, ka sadarbība izveidojusies tik laba, ka parasti viņa izvēlētos aktierus apstiprina pavisam ātri un īstais darbs var sākties.

Pirmā latviešu valodā ieskaņotā filma bija “Šreks 2” – 2004. gadā to paveica aptuveni 30 latviešu aktieri.

11.att. SING_VFgroup_1920X1340_RGB
Ierunā pasaulslaveni cilvēki!

Vēlies lasīt pilnu rakstu? Lasi maija “Ilustrētā Junioriem”! Meklē to preses tirdzniecības vietās vai abonē te!

TEKSTS: LĪVA ROMANE
FOTO: GINTS IVUŠKĀNS, PUBLICITĀTES