Daudz dzirdēts, ka kamenei spārniņi ir par maziem, lai to noturētu gaisā. Tomēr pūkainis lido bez problēmām. Vai tas ir brīnums, vai arī tam ir izskaidrojums? Tāpēc atšifrēsim šo un arī vēl citus dabas noslēpumus.

Brīnumainā žirafes sirds

Arī žirafes pastāvēšana ir neiespējama. Kā gan tās sirds, kas sver 10 kilogrammu, spēj pa aptuveni 2 metrus garo kaklu “uzpumpēt” asinis līdz galvai? Tādā gadījumā vajadzētu būt tik lielam spiedienam, ka asinsvadi kaklā un kājās vienkārši pārplīstu. Tāpat žirafe nedrīkstētu noliekties, jo tādā gadījumā no asins pieplūduma nokristu ģībonī.

Žirafe, kas ir augstākais zīdītājs pasaulē, dzīvo Āfrikas savannā. Tās augums ir neparasti liels – kopā ar garo kaklu līdz pat 6 metriem.

Kā ir patiesībā

Lai arī žirafei patiešām ir liela sirds, attiecībā pret lielo ķermeni tā nemaz nav tik milzīga. Tikai 2016. gadā pētnieki noskaidroja, ka vajadzīgo asins daudzumu žirafes “uzpumpē”, pateicoties neparastajam četrkameru kuņģim un tā nostiprinošās sieniņas uzbūvei. Arī kakla asinsvadu sieniņas ir īpaši elastīgas, savukārt kāju asinsvadiem ir pamatīgs sieniņu biezums. Žirafe “neģībst”, jo, kad tā noliecas, asins nepieplūst vis galvā, bet uzkrājas kakla vēnās.

Vēlies lasīt pilnu rakstu un uzzināt arī par tādiem brīnumdzīvniekiem kā ķengurs, kolibri, gauskāji, kamene un citi? Lasi maija “Ilustrētā Junioriem”! Meklē to preses tirdzniecības vietās vai abonē te!

TEKSTS: GUNTA APSE
FOTO: IZDEVNIECĪBA “DIENAS ŽURNĀLI”ARHĪVS