Pašā Rīgas viducī atrodas kāda ēka, kas bijusi baisu vēstures notikumu aculieciniece. Stūra jeb čekas māju Padomju Savienības vara izmantoja, lai pratinātu, ieslodzītu un spīdzinātu desmitiem tūkstošu cilvēku.

Kad 1940. gadā Padomju Savienība okupēja Latvijas teritoriju, tika ieviests stingrs režīms. Tas arī paredzēja, ka viss pieder valstij. Piemēram, uzņēmumi, kuros strādāja vairāk nekā 10 cilvēku, tika nacionalizēti jeb atņemti un kļuva piederoši valstij. Dzīves līmenis ievērojami pazeminājās, turklāt nevarēja būt ne runas par latvisko vērtību sludināšanu. Visi, kas sistēmai pretojās, saņēma sodu. Par to gādāja Valsts drošības komiteja jeb VDK, ko dēvēja par čeku.

Nenokavē! Ekskursijām Stūra māja būs atvērta vairs tikai septembrī.

Čekas mājvieta

Ēku Stabu un Brīvības ielas krustojumā 1912. gadā cēla kā daudzdzīvokļu māju. Nu par to liecina vien neliels gaitenis pie galvenajām durvīm, kas saglabājis savu greznību. Uzreiz pēc padomju okupācijas 1940. gadā ēku pārņēma čeka. Pirmajā stāvā un pagrabā izbūvēja cietuma kameras. Svarīgākie čekas darbinieki ēkā nāca pa parādes durvīm no Brīvības ielas, bet mazāk svarīgie – pa Stabu ielas ieeju. Savukārt pa stūra durvīm ēkā nāca tie, kuri meklēja pazudušus radiniekus vai vēlējās ziņot par cilvēkiem, kas izdarījuši ko nevēlamu padomju iekārtai.

Vēlies lasīt pilnu rakstu? Lasi septembra “Ilustrētā Junioriem”! Meklē to preses tirdzniecības vietās vai abonē te!

TEKSTS: LĪVA ROMANE
FOTO: ALEKSEJS BELOKOPITOVS