Cilvēces senākā vēsture ir aizraujoša. Tomēr nonākt uz Zemes pirms trim miljoniem gadu – varētu būt liels izaicinājums. Lai izdzīvotu, bija jāliek lietā izdoma un jāpārtiek no tā, kas bija pieejams dabā.

Pirms trim miljoniem gadu

Akmens laikmets sākās pirms 3 miljoniem gadu. Kā tu jau nojaut, akmens laikmets ir ne tikai ļoti sens, bet arī ļoti plašs periods. Tāpēc to iedala trīs lielos posmos: paleolītā, kas ir pats senākais periods, mezolītā – vidējā akmens laikmeta periodā – un neolītā, kas ir akmens laikmets pēdējais jeb mūsdienām tuvākais posms.

Kāpēc šo garo posmu sauc par akmens laikmetu? Tāpēc, ka darbarīkus, ieročus medīšanai un citus priekšmetus cilvēku senči izgatavoja no akmens. Īpaši noderīgs bija cietais krams, ko varēja viegli iegūt un apstrādāt. Kad to atšķēla no lielāka gabala, ieguva ļoti asam nazim līdzīgu griezējmalu. Ar to grieza ēdienu un darināja citus priekšmetus no koka un kauliem.

Dzīve alā: nav tik briesmīgi!

Senākie akmens laikmeta iemītnieki apdzīvoja Āfrikas kontinentu un tikai vēlāk devās citur pasaulē. Mēģināsim iztēloties, kā viņi dzīvoja, izmantojot zinātnieku pētījumus Dienvidāfrikas Smaiļu raga alās. Tās atrodas pie Indijas okeāna un bija lielisks patvērums skarbajā apkārtnē. Okeānā bieži plosījās spēcīgas vētras, un tolaik uz Zemes valdīja kārtējais ledus laikmets. Aukstums nosaldēja ēdamos augus un lika nemitīgi meklēt medījumu un parūpēties par siltu apģērbu.

Vienā alā dzīvoja aptuveni 30 cilvēku. Tā bija siltāk un drošāk. Vieni rūpējās par ēdienu, citi gatavoja darbarīkus un apģērbu, vēl citi meklēja kurināmo un raudzījās, lai ugunskurā vienmēr būtu karstas ogles. Uguns nozīmēja ne tikai siltumu un ēdienu, tā atbaidīja arī plēsīgos zvērus.

Vēlies lasīt pilnu rakstu? Lasi septembra “Ilustrētā Junioriem”! Meklē to preses tirdzniecības vietās vai abonē te!

TEKSTS: ILZE GRĪNUMA
FOTO: SOUTH TYROL MUSEUM OF ARCHAEOLOGY