Kedas, džinsi un saulesbrilles šķiet visai mūsdienīgi izgudrojumi, taču patiesībā to rašanās stāsts ir gana sens. Iepazīsti vēsturiskos apģērbus un aksesuārus, kas veiksmīgi izturējuši laika pārbaudījumu un ir iecienīti vēl mūsdienās!

Ērtās kedas

Radušās: 1916. gadā

Apavus ar kedām līdzīgu gumijas zoli, uz kuras ir tumša svītra, valkāja jau ap 1830. gadu Anglijā. Taču tikai 1916. gadā dzima to nosaukums un kedas sāka līdzināties to pēctecēm mūsdienās. Angliski kedas sāka dēvēt arī par “sneakers” ( no angļu val. “sneak” – ložņāt, lavīties). Nosaukumu apavi ieguva tāpēc, ka apavos ar gumijas zoli varēja nemanīti un klusi pārvietoties jeb pielavīties 🙂 1923. gadā kedas sāka ražot “Converse”, kas ir vadošā ražotāja arī mūsdienās.

Izturīgie džinsi

Radušies: 19. gadsimta vidū

Pirmās mūsdienu džinsiem līdzīgās bikses tika ražotas jau 17. gadsimta Itālijā, jo bija atklāts, cik audums ir izturīgs. To galvenokārt izvēlējās tādu profesiju pārstāvji, kuriem ikdienā ir daudz jākustas, piemēram, kalnrači. Zilos džinsus 1853. gadā izgudroja Levijs Strauss. Latvijā dzimis jaunietis Džeikobs jeb Jēkabs Deiviss Amerikā izgudroja džinsiem tik raksturīgās kniedes, kas bikses padarīja vēl izturīgākas. Abi apvienojās un izveidoja uzņēmumu “Levi Strauss & Co”, kas iekaroja pasauli.

Vēlies lasīt pilnu rakstu? Lasi februāra “Ilustrētā Junioriem”! Meklē to preses tirdzniecības vietās vai abonē te!

TEKSTS: LĪVA ROMANE