Par ko tu nākotnē vēlētos kļūt? Par ārstu, policistu vai pavāru? Bet varbūt tavi mērķi un sapņi ir tik drosmīgi, ka vēlies kļūt par astronautu? Izzini, kā kosmosa iekarotāji mācās un kādas īpašības nepieciešamas, lai kļūtu par astronautu!

Pilotējamo lidojumu pirmsākumos astronauta karjera bija īstenojama tikai militārajiem pilotiem – tādiem, kas bija armijā. Papildus šiem nosacījumiem astronauti nedrīkstēja būt garāki par 180 centimetriem, jo garāks cilvēks neietilpa kosmiskā lidaparāta “Mercury” kapsulā. 1959. gadā tika atlasīti pirmie 500 pretendenti, no kuriem NASA izvēlējās septiņus vīriešus. Kopš tā laika ir noticis vēl 21 konkurss, atlasot aptuveni 350 astronautu.

Arī astronautes

Mūsdienās astronautu un kosmonautu rindās iespējams iekļūt arī citu profesiju pārstāvjiem. Piemēram, jaunākā NASA astronautu klase tika izveidota 2017. gada 7. jūnijā. No vairāk nekā 18 300 iesniegumiem tika atlasīti 12 kandidāti, kuri pārstāv visdažādākās profesijas – inženierus, ārstus, biologus, ģeologus. Atšķirībā no pirmā iesaukuma, kurā bija tikai vīrieši, mūsdienās par astronautiem var kļūt arī sievietes.

Japāņu astronauts Akihiko Hošide peld baseinā astronauta tērpā

Lai gan nu astronauta karjera patiesi ir pieejamāka, tomēr kļūt par šīs profesijas pārstāvi nav nemaz tik viegli. Pirmkārt, jāatceras, ka ne visu valstu pārstāvjiem ir iespējams piedalīties atlases konkursos. Katras valsts kosmosa aģentūra atlasa tikai savas valsts pilsoņus. Izņēmums ir Eiropas Kosmosa aģentūra jeb EKA, kas apvieno vairākas valstis, un tādējādi par kandidātu var kļūt ikvienas dalībvalsts pilsonis. Taču diemžēl Latvija pagaidām vēl nav pilnvērtīga EKA dalībvalsts, tādēļ mūsu valsts pilsoņiem nav iespējams piedalīties astronautu atlases konkursos.

Neatsakies no sava sapņa, pat ja tas šķiet tāls un neaizsniedzams!

Mācās bez brīvlaika

NASA astronautu kandidātu atlasei ir vairākas kārtas, kurās pretendentus intervē un pārbauda gan viņu fiziskās spējas, gan veselības stāvokli. Lielbritānijas astronauts Tims Pīks, kurš strādāja Starptautiskajā kosmosa stacijā no 2015. gada 15. decembra līdz 2016. gada 18. jūnijam, ir publicējis īpašu grāmatu, kas noderīga ikvienam astronauta profesijas sapņa lolotājam. Tajā apkopoti dažādi atjautības un domāšanas uzdevumi, ko izmanto astronautu kandidātu atlasei EKA.

Kosmisko ekspedīciju inženieris trenējas ar virtuālajām brillēm un cimdiem

Kad ir izvēlēti astronautu klases dalībnieki, sākas 2 gadu mācību periods. Tā laikā gluži kā skolā tiek apgūtas vispārējās iemaņas. Taču ņem vērā, ka vasaras brīvlaika šeit nav, jo nepieciešams apgūt ļoti lielu informācijas daudzumu un neskaitāmas iemaņas. Astronautiem ne tikai ir jāiemācās vadīt lidaparātu, izdzīvot uz sauszemes, bet arī nirt un izdzīvot uz ūdens. Viens no gala eksāmeniem ir peldēšana. Kandidātam jāspēj nopeldēt 75 metru distanci bez apstāšanās un pēc tam vēlreiz tādu pašu attālumu, bet jau pilota apģērbā un ar sporta apaviem kājās. Papildus ir jāspēj noturēties virs ūdens 10 minūtes salīdzinoši smagajā pilota apģērbā.

Vēlies lasīt pilnu rakstu? Lasi februāra “Ilustrētā Junioriem”! Meklē to preses tirdzniecības vietās vai abonē te!

Teksts: Arnis Ginters
Foto: NASA