Iedomājies, ka esi saslimis. Ārsts izraksta zāles un apgalvo, ka tās tev noteikti palīdzēs. Tu lieto zāles, un tev kļūst labāk, bet izrādās, ka tās ir tikai konfektes bez ārstējošas iedarbības. Kā tad tā? Tev taču ir labāk! Šādu parādību dēvē par placebo efektu.

Placebo efekta atklāšanas pirmsākumi meklējami jau pirms daudziem gadsimtiem. Nopietni šo parādību sāka pētīt tikai 19. gs. Placebo efekts jau minēts Bībelē, un, visticamāk, šāds termins esot radies viduslaikos. Tolaik bija bēru tradīcija uzaicināt apraudātājas, kas dziedāja raudu dziesmas, turklāt iepinot vārdu “placebo”. Starp citu, “placebo” no latīņu valodas nozīmē “patikt”.

Sarežģītās smadzenes

Mūsu smadzenes ir kā sarežģīts labirints, kurā aiz katra stūra slēpjas daudz interesanta un vēl līdz galam neatklāta. Placebo efekts ir viens no tiem. Zinātnieki vēl aizvien veic dažādus sarežģītus pētījumus smadzeņu šūnās, lai līdz galam noskaidrotu placebo efekta iedarbību, tomēr jau tagad ir atklāti vairāki interesanti fakti. Placebo efekts galvenokārt tiek pētīts tieši saistībā ar medicīnu, jo tur to var novērot vislabāk.

Galvenais ir ticēt

Tiešām pierādīts, ka slimniekiem veselība uzlabojas pat no domām vien. Galvenais, ka ārstēšanā iesaistītie pacienti ir pārliecināti, ka saņem īstas zāles un procedūras. Jo pacientam ir lielāka ticība, ka zāles ir ļoti efektīvas un ārstēšanas rezultāts būs labs, jo spēcīgāks būs placebo efekts. Tas nozīmē, ka smadzenes spēj ietekmēt mūsu pašsajūtu un veselību.

Jauks ārsts kā placebo

Ir pierādīts, ka arī īstā ārstēšanas procesā ārsts pats var iedarboties kā placebo. Ja ārsts ir pārliecināts, ka slimnieks izveseļosies, ir ieinteresēts, atbalsta pacientu un saka, ka viss būs labi, tad ārstēšanas rezultāti ir labāki, nekā tad, kad ārsts šaubās par zāļu iedarbību. Šis fenomens izskaidro arī brīnumaino izārstēšanos pie dziedniekiem, ekstrasensiem un reliģisko procesiju laikā. Tāpēc cilvēkam, kurš “netic” tradicionālajai medicīnai, tā arī sliktāk palīdz nekā tam, kurš “tic”.

Lielākas, spilgtākas, dārgākas tabletes — palīdz vislabāk

Zinātnieki ir atklājuši, ka placebo efekta iedarbību ietekmē, piemēram, medikamentu izskats. Izrādās, tas izpaužas spēcīgāk, ja neīstās zāles ir pēc iespējas lielākās kapsulās vai tabletēs. Arī krāsai ir nozīme. Piemēram, izpētīts, ka vecākiem pacientiem sarkanās zāles šķiet visiedarbīgākās. Sava nozīme ir arī tam, cik maksā medikamenti. Ja divas pilnīgi vienādas zāles tiek pārdotas par atšķirīgu cenu, tad cilvēki ticēs, ka lielāku efektu dod dārgākās.

Ļaunais dvīņubrālis nocebo

Placebo efekts ir “labais”, jo liek cilvēkam domāt, ka lietotie medikamenti palīdz uzveikt slimību. Tomēr ir sastopams arī pretējs efekts, kam dots vārds “nocebo efekts”. Dažu seno tautu rituālu mērķis bija kaitēt kādam, padarīt slimu vai pat nogalināt. Un, tā kā cilvēki ticēja, ka tas ir iespējams, tad, uzzinot, ka pret viņiem ir veikts šāds rituāls, tie arī saslima un pat nomira. Tāpēc, ka nocebo efekts ietekmē cilvēku nelabvēlīgi, tas tiek dēvēts par placebo “ļauno dvīņubrāli”.