Mūsdienās mēs par gaidāmo laiku uzzinām skatoties laika ziņas. Taču vai tu zināji, ka arī raugoties dabā, mēs varam uzzināt, kādi būs laikapstākļi? Pasaule ir pāris dzīvnieki, pēc kuru uzvedības var noteikt, kādi būs laikapstākļi. Lūk, daži no tiem!

Ja vardes skaļi kurkst, tuvojas lietus

Šo parādību visspilgtāk var novērot vasarā un vēlā pavasarī. Ja dzirdi spēcīgu varžu kurstēšanu, laicīgi sagatavo savu lietussargu, jo gaidāms lietus.

Vāveru ligdzu augstums

Izrādās, ka arī vāveres spēj sajust laikapstākļus. Jo augstāk tās veido savu migu, jo sniegaināka un sarbāka būs ziema. Taču migas biezums nosaka to, cik ziema mūs auksta. Jo migas sieniņas ir plānākas, jo siltāka ziema.

Čūskas sajūt zemetrīces

Zinātnieki ir pierādījuši, ka čūskas spēj sajust zemestrīces tuvošanos ātrāk nekā cilvēks. Šo parādību var skaidrot ar faktu, ka čūskas sajūt pat pašas mazākās zemes vibrācijas. Latvijā gan par to nav jābaidās. Pie mums zemestrīces ir ļoti niecīgas un cilvēks tās pat nejūt.

Putni pirms lietus lido zemāk

Vērojot putnus, nereti var redzēt, ka tie brīžiem lido augstāk, brīžiem zemāk. Ja putni lido augstu, tas nozīmē, ka gaidāms labs laiks. Savukārt, ja putni lido zemu, gaidāms lietus. To pierādījuši arī zinātnieki un radījuši tam divus izskaidrojumus. Zināmākais no tiem ir, ka, tuvojoties lietum, mainās gaisa spiediens, kas liek putniem lidot zemāk. Tāpat ir pierādīts, ka putni spēj sajust zemas frekvences skaņu jeb infraskaņu. Infraskaņa nāk no vētras, kas tuvojas. Tas palīdz putniem laicīgi meklēt kādu sausāku vietu un izvairīties no samirkšanas.

Vilko gaudo, kad tuvojas lietus

Izrādās, ka netikai putni un vardes spēj sajust lietus tuvošanos. Līdzīgi kā putni arī vilki spēj sajust infraskaņas viļņus un gaisa radīto spiedienu. Šie skaņas viļņi un spiediens ir ļoti nepatīkams vilka ausīm, līdz ar to dzīvnieks gaudo. Cilvēks ar jūtīgām ausīm līdzīgas sajūtas ausīs var sajust lidmašīnai paceļoties un nolaižoties.

Ziloņi sajūt zemestrīces

Skaidri zināms, ka ziloņu dzirde ir daudz labāka kā cilvēkam. Tieši tāpēc viņš laicīgi spēj sajust un sadzirdēt zemestrīces radītos viļņus. Šī spēja ir palīdzējusi viņiem izvairīties no briesmām.

Haizivis peld dziļāk

Uz zemes mums netrūkst dzīvnieku, kuri palīdz noteikt vai laiks mainīsies. Taču izrādās, ka arī daži zemūdens dzīvnieki spēj sajust laikapstākļu maiņas. Zināmākās no tiem ir haizivis. Haizivis līdzīgi kā vilki un putni sajūt spiediena maiņas zem ūdens. Mainoties spiedienam šie dzīvnieki dodas uz dziļākiem ūdeņiem.

TEKSTS: IEVA CEDERE
FOTO: GETTYIMAGES.COM