Laiku pa laikam interneta pasauli pāršalc dažādi izaicinājumi. Piemēram, jāieliek bilde pirms 10 gadiem un šodien, jāparāda cik ilgi vari nostāvēt plankā vai jāveic citi interesanti uzdevumi. Taču par #trashtag priecājas ne tikai cilvēki, bet arī daba, jo šī izaicinājuma galvenais uzdevums ir sakopt apkārtni.

Parki, ūdenstilpju krasti un nomales visā pasaulē kļūst arvien tīrākas. Un par to paldies varam teikt interneta izaicinājumam #trashtag, kas neticami ātri kļuvis iemīļots un to steidzas izmēģināt cilvēki teju visur.

#trashtag Filipīnās – viena no lielākajām sakoptajām teritorijām

Vietas izvēle

Izaicinājuma doma ir pavisam vienkārša – jāatrod un jāsatīra kāda novārtā atstāta teritorija. Tas var būt gan mājas pagalms, gan pļava, gan kāda pažobele vai, piemēram, kanāla mala. Visbiežāk dabas draugi, kas atsaucas izaicinājumam, izvēlas vietas, kurās nestrādā sētnieks. Nereti tās ir vietas, kur sanāk pasēdēt draugu bariņš un aiziet, atstājot izsvaidītus atkritumus. Šāda rīcība nav laba, un atpūsties gribētājus vajadzētu iemācīt uzvesties kārtīgāk. Taču ne vienmēr tas izdodas, tāpēc godprātīgākie izvēlas cīnīties ar sekām un vidi sakopj.
Daži čaklākie izvēlas plašākas teritorijas, kas ir piemēslotas ar lielākiem atkritumiem, piemēram, izsviestu vecu sadzīves tehniku, automašīnu riepām vai lūžņiem. Te gan nereti jāņem talkā arī tehnika, lielas lāpstas vai pat pacēlāji un jādarbojas spēcīgai komandai. Ja izaicinājumu pieņem tu, ņem talkā ģimeni vai draugus un pirmajā reizē izvēlies kādu ne īpaši plašu teritoriju. Tā paveiksi labu darbiņu un nenogursi tik ļoti, lai vairs negribētu tajā piedalīties 🙂

Arī “Ilustrēto Junioriem” izaicinājums ieinteresēja, tādēļ vilkām rokā cimdus un devāmies sakopt vidi. Par to, kā mums gāja, lasi pavisam drīz!

Lai top bilde!
Kad vieta izvēlēta, laiks uztaisīt selfiju jeb pašbildi. Vispirms tas jādara nesakoptajā vidē un tā, lai redz, cik daudz darba priekšā. Tad velc rokā cimdus, ņem atkritumu maisus un aidā! Visu rūpīgi sakop un sakārto, lai pēc tam uztaisītu vēl vienu selfiju tieši tajā pašā vietā, kur pirmo. Tikai šoreiz bilde būs daudz skaistāka, jo vieta nu jau būs tīra.
Kad bilde tapusi, publicē to (pirms tam gan pajautā vecākiem!) kādā no sociālajiem tīkliem, piemēram, Instagram, Facebook, Snapchat vai citā. Vari padalīties arī ar draugiem sarakstē, tā iedvesmojot iesaistīties arī citus. Taču noteikti neaizmirsti lietot mirkļbirku #trashtag. Ierakstot šo vārdu meklētājā, atradīsi arī neskaitāmas citas bildes, kur visā pasaulē paveikuši ko līdzīgu.

Taivānas iedzīvotāji atkritumu savākšanā ir jo īpaši radoši 🙂

Dabai draudzīgs izaicinājums
Interneta plašumos jau iepriekš bijis daudz izaicinājumu, kuri iepatikušies miljoniem cilvēku. Tu noteikti atceries Ledus spaiņa izaicinājumu (angļu val.-“Ice bucket Challenge”). Lai pierādītu izturību, cilvēki sev uz galvas no spaiņa uzgāza ledainu ūdeni. Kāds cits izaicinājums pavisam nesen rosināja sociālajos tīklos ievietot vienu 10 gadus vecu bildi un vienu šogad uzņemto.
Šādu interneta izaicinājumu bijis neskaitāmi daudz! Taču #trashtag ir īpašs, jo beidzot aicina cilvēkus izdarīt ko ne tikai jautru, bet arī labu. Daba tiek sakopta un cilvēku apņēmības dēļ tiek savesti kārtībā pat visnomaļākie nostūri. Šis ir izaicinājums, par ko priecājas arī daba 🙂

Bairona Roumana ievietotajam attēlam ir 333 000 šēru!

Pats pirmais
Doma par šādu izaicinājumu ienāca prātā kompānijai “UCO Gear” jau 2015. gadā. Viņi ievietoja vairākus šādus attēlus un aicināja citus rīkoties tāpat. Lai gan daudzi atsaucās, lielu popularitāti izaicinājums neguva.
5. martā Bairons Roumans nolēma sakopt teritoriju netālu no viņa dzīvesvietas. Sociālajā tīklā Facebook viņš ievietoja bildi pirms un pēc. Bildes aprakstā viņš rakstīja: “Lūk, ir jauns izaicinājums visiem garlaicības māktajiem tīņiem! Uzņemiet foto tur, kur nepieciešama uzkopšana, tad uzņemiet foto, kad būsiet ko izdarījuši lietas labā, un ievietojiet to internetā.” Ar viņa ziņu padalījās vairāk nekā 333 000 cilvēku un jaunais izaicinājums pārņēma interneta medijus. Vēl tagad, kad pagājuši teju divi mēneši, vairāki simti ik dienu ievieto jaunus attēlus ar mirkļbirku #trashtag.

Izvēlētajai vietai noteikti nav jābūt ļoti lielai – daba priecāsies arī par mazumiņu

Padomi #trashtag izaicinājumam:

  • Lūko, lai sakopjamā vieta nebūtu privātīpašums – tai jābūt visiem pieejamai vietai bez īpaša nožogojuma vai brīdinājuma zīmēm.
  • Videi jābūt drošai – nedarbojies krauju, elektrības vadu vai citu bīstamu objektu tuvumā.
  • Velc rokās biezus, ūdensdrošus cimdus – tādi nopērkami būvmateriālu vai dārzniecības veikalos.
  • Nodrošinies ar daudziem atkritumu maisiem.
  • Sauc talkā visu ģimeni un draugus – kopā jautrāk un paveiksiet vairāk.
  • Pēc darbiņa maisus ievieto atkritumu tvertnēs vai aizgādā uz citu vietu, kur tie noteikti tiks savākti.
Šie brašuļi sakopuši Misisipi upi

Ja arī tu nolem pieņemt izaicinājumu, lieto mirkļbirku #trashtag un neaizmirsti ietagot arī @junioriem, lai mēs varētu padalīties ar tavu ziņu un aicināt tajā piedalīties arvien vairāk jauniešu!

TEKSTS: Līva Romane
FOTO: Ekrānšāviņi no sociālajiem tīkliem, gettyimages.com