Aizraujošākais veids, kā apgūt visu jauno, ir pašam visu izmēģināt un pārbaudīt, vai ne? Tāpēc “Ilustrētā Junioriem” komanda devās uz izstādi “Dzīvās sistēmas”, lai ļautu Tev ielūkoties – kas “lācītim vēderā”!

Izstādē var uzzināt tūkstošiem interesantu faktu par cilvēka organismu un dabas parādībām.

 • Anatomija.
  Cilvēka organisms – viens no sarežģītākajiem dabas izgudrojumiem. Uzzini, kā strādā šī unikālā dzīvā sistēma! Uzzini, kā Tu esi veidots.
 • Ģenētika.
  Kādēļ mēs esam līdzīgi savām vecmāmiņām vai vectētiņiem? Un kādēļ brālis un māsa ne vienmēr ir līdzīgi viens otram? Kāda nozīme ir gēniem mūsu dzīvē?
 • Dzīvnieku pasaule.
  Mūsu draugi un kaimiņi. Tādi paši planētas saimnieki kā mēs. Ar ko mēs esam līdzīgi, ar ko atšķirīgi?
 • Sajūtu pasaule.
  Kā mēs redzam mūsu pasauli? Ilūzijas un realitāte. Kurš tad īsti uzvar mūsu uztverē?

Dodamies pārbaudīt! 🙂

Cik daudz mums jākustas?

Tu droši vien zini, ka organisms patērē enerģiju kustoties. Jo aktīvāks esi, jo vairāk enerģiju patērē. Izstādē izmēģinājām spēkus uz kāda sena airēšanas trenažiera. Uz priekšā attēlotās shēmas varējām redzēt, cik ilgi mums vajadzētu airēt, lai iztērētu enerģiju, ko uzņemam, apēdot vienu picas šķēli, šokolādes gabaliņu vai ābolu. Pieaugušie to sauc par kaloriju “dzedzināšanu”. Lai neiedzīvotos liekajā svarā, mums jāpatērē tikpat daudz enerģijas, cik esam uzņēmuši ar ēdienu.

Airējam, airējam

Dažādas tautas – dažādas sejas

Izstādē varējām iepazīt dažādus cilvēkus un pārliecināties, cik atšķirīgi mēdzam būt. Salīdzinājām gan dažādu tautību cilvēkus pēc ārējā izskata, gan piemērījām grūtnieču vēderu. Tagad arī mēs zinām, kā jūtas sieviete, kas ir bērniņa gaidībās. Patiesībā viņa visu laiku sev līdzi nēsā pamatīgu smagumu!

Pūce iedvesmo zinātniekus

Pūces zinātniekiem parādīja, kā pilveidot vēja turbīnas. Viens no vēja enerģētikas trūkumiem ir troksnis. Zinātnieki ievēroja, ka pūces spārni ir īpaši ar to, ka nerada troksni, tāpēc nolēma “nošpikot” spārnu struktūru, uzlabojot vēja turbīnas.

Pingvīni kā paraugs

Lai neistigtu sniegā, pingvīni noguļas uz vēdera un slīd, atstumjoties ar kājām. Pēc šī principa konstruēts sniega pašgājējs “Pingvīns”, kas, uzguļoties uz sniega ar platu pamatni, spēj traukties ar 50km/h lielu ātrumu.

Vai redzi, kā mainās sejas izteiksme, ja izmainām tikai lūpas vai acis? 🙂

Galeriju skati šeit: