Tu droši vien esi redzējis slaveno fotogrāfiju, kurā dižais izgudrotājs rāda mēli. Bet, vai zini kāpēc viņš to dara?

Izcilais fiziķis un izgudrotājs Alberts Einšteins 1951. gada 14. martā Prinstonas klubā (Ņūdžersijā ASV) kopā ar draugiem un kolēģiem svinēja 72. Dzimšanas dienu. Lai apspoguļotu 20. gadsimta ievērojamākā zinātnieka viesības, no visas valsts bija ieradušies fotogrāfi. Ballītes beigās doktors Frenks Eidelots un viņa kundze piedāvāja Einšteinam uz mājām braukt kopā. Viņi jau bija iesēdušies mašīnā, tomēr UPI (“United Press International”) fotogrāfs Arturs Sass centās pierunāt Nobela prēmijas laureātu pozēt “vēl tikai vienam” kadram. Sass aicināja Einšteinu pasmaidīt. Noguris no garās dienas un nemitīgās smaidīšanas kameru priekšā, relativitātes teorijas atklājējs fotogrāfam parādīja mēli. Kamēr citi fotogrāfi vilcinājās, Arturs Sass nekavējoties nospieda fotoaparāta pogu un radīja vienu no visu laiku slavenākajām fotogrāfijām.

Artura Sasa redakcijā notika vētraini strīdi, vai fotogrāfija ir publicēšanai piemērota. Par spīti šaubām, portrets, kurā zinātnieks rāda mēli, tika iespiests. Interesanti, ka pasaulē pazīstams ir tikai fotogrāfijas fragments, nevis oriģināls, kurā redzami arī zinātnieka kolēģis un viņa kundze sēžam automašīnā. Šī fotogrāfija ir kļuvusi par populārāko Alberta Einšteina portretu.

Einšteins sajūsmā

Albertam Einšteinam šī fotogrāfija ir ļoti patikusi. Viņš palūdza UPI deviņas kopijas personīgai lietošanai un sūtīja tās saviem draugiem kā apsveikuma kartītes. Vienu no tām saņēma Einšteina draugs reportieris Hovards Smits. Diženais fiziķis kartīti parakstīja ar tekstu: “Šis žests jums patiks, jo tas mērķē uz pilnīgu cilvēcību. Civilists var atļauties to, ko diplomāts neuzdrošinātos darīt.” 2009. gadā šo fotogrāfijas kopiju pārdeva izsolē par 74 000 dolāriem.

Visatbilstošākais portrets

Artura Sasa fotogrāfija visprecīzāk raksturo cilvēku, kurš mīlēja nēsāt garus, izspūrušus matus, nevalkāja zeķes, bikšturus, kaklasaites un apkakles. Viņa brīvais ģērbšanās stils maz atbilda priekšstatam par to, kā ģērbjas profesori. Einšteins visbiežāk bija redzams džemperī, sandalēs ieautām basām kājām, platās, biezās šallēs. Šī iemesla dēļ restorānu zāles pārziņi un portjē dažkārt pat atteicās ielaist nepietiekami smalko viesi, jo sapulcējusies publika gaidot slaveno Albertu Einšteinu. Kolēģis un draugs Leopolds Infelds teicis: “Ierobežodams vajadzības līdz minimumam, viņš vēlējās paplašināt savu brīvību, neatkarību.” Einšteins negribēja būt lietu vergs.

Teksts: Aija Kivi