Saukšana sliktos vārdos, apcelšana un apsmiešana nav patīkama. Taču jo īpaši bīstama tā kļūst interneta plašumos, kur par upuri var kļūt ikviens.
Uzzini, kā pasargāt sevi un palīdzēt citiem!

Skolas laikā viens no kibersargiem mūziķis Markus Riva cieta no skolasbiedru ļaunprātības – liekā svara un nepareizā sakodiena dēļ viņu mēdza apcelt. Taču arī tagad, kad Markus ir pazīstams mūziķis visā Latvijā, viņam nākas saskarties ar apcelšanu, taču – internetā. Markus stāsta, ka kāds reiz izveidojis feiko jeb viltus profilu ar viņa vārdu un sācis tur publicēt izķēmotas viņa bildes. Labi, ka mūziķis zināja, ka šādā situācijā svarīgi ir rīkoties. Viņš saglabāja ievietoto foto ekrānšāviņus un ziņoja par pārkāpumu sociālā tīkla administrācijai. Bet vai tu zini, kā rīkoties, saskaroties ar apsmiešanu internetā?

Nebaidies, bet rīkojies!

Nevienam nepatīk, ja par viņu ņirgājas. Taču sociālo tīklu pasaulē tas nav retums. Citi mēdz ierakstīt nepatīkamu komentāru, publicēt neveiksmīgas bildes bez tavas atļaujas un darīt vēl daudz, daudz ko citu. Ja šādi interneta huligāni skāruši tevi, nebaidies un rīkojies!

Ja sastopies ar kibermobingu, zvani pa uzticības tālruni 116111

Vispirms pastāsti par to vecākiem, un kopā lemiet, kā rīkoties. Ir svarīgi neklusēt, bet gan cīnīties pret pāridarītājiem. Tev un taviem vecākiem par notikušo jāziņo Latvijas Drošāka interneta centram, kur tev sniegs padomu, kā rīkoties. Katru situāciju izvērtēs un nolems, vai par to ziņot policijai. Nopietnākos gadījumos pat var ierosināt krimināllietu. Ja ļaundaris būs sasniedzis 14 gadu vecumu, policija viņu nopietni sodīs. Ja ne – sods pienāksies viņa vecākiem.

Neesi vienaldzīgs!

Ja kādu sāk apcelt internetā, parasti to rosina viens vai divi cilvēki. Desmiti, simti un pat tūkstoši nāk viņiem palīgā, pāridarījumu ielaikojot vai pāršērojot. Taču cietušais parasti ir viens. Tāpēc tavs pienākums, redzot kibermobingu, ir nepalikt vienaldzīgam. Tu taču negribētu, ka tas notiek ar tevi! Pat ja esi populārākais džeks skolā, kibermobings var skart arī tevi, turklāt – pat rīt. Tāpēc nesēdi malā, ja redzi, ka kādu apsmej. Aprunājies, izrādi atbalstu, pastāsti par notikušo vecākiem vai skolotājiem, vari zvanīt arī pa uzticības tālruni. Saglabā pierādījumus – uztaisi ekrānšāviņus. Ja upuris paliks viens un bez atbalsta, viņa ikdiena būs bēdīga. Latvijā ir pat gadījumi, kad kibermobinga upuri, nezinot vairs ko darīt, mēģinājuši atņemt sev dzīvību. Palīdzi nelaimē nokļuvušajam!

Lelde Ceriņa ir viena no kibersargiem, kas pērn kopā ar “Biti” braukāja pa Latvijas skolām un stāstīja savu pieredzi. Viņa bieži saskaras ar negatīviem komentāriem, taču tos neņem vērā, jo uzskata, ka komentāru
sadaļa internetā ir kā liela gružu kaste.

Kā cīnīties pret kibermobingu?
• Saglabā ekrānšāviņus kā pierādījumus.
• Neatbildi uz riebeklībām.
• Bloķē agresīvus komentētājus.
• Ziņo vecākiem un uzticības tālrunim.

Pieskati tos, kuri:
• bieži tiek apcelti,
• ir nelaimīgi un satraukti,
• negrib nākt uz skolu,
• jūtas nevajadzīgi.

Teksts: Līva Romane

Foto: publicitātes