Mūsdienās mūziku varam radīt ne tikai ar mūzikas instrumentiem, bet datorā, planšetē un pat viedtālrunī, kas allaž ir līdzi kabatā. Taču izrādās, ka par vienu no izcilākajiem mūzikas instrumentiem parūpējusies daba, un tu skaņas spēj radīt pats ar savu ķermeni 🙂 Iepazīsti beatboxu!

Beatbox nosaukums radies no diviem angļu valodas vārdiem beat (ritms, puksts) un box (kaste, kārba, arī sitiens). Tas ir veids, kā ar mutes, lūpu, mēles, balss un arī roku palīdzību atdarināt dažādas mūzikas instrumentu vai ierīču skaņas. Pašos beatbox pirmsākumos visbiežāk centās atdarināt tieši bungu mašīnas “TR-808” skaņas, taču vēlāk beatbokseri kļuva radošāki un ar savu muti spēja atdarināt vairāku mūzikas instrumentu skaņas. Taču viens nu ir skaidrs – par beatbox parasti dēvē tieši ritmisku skaņu atdarināšanu, nevis, piemēram, ģitāras stīgu skanējuma kopēšanu ar muti.

“TR-808” bungu mašīna tika radīta ap 1980. gadu. Tā bija viena no pirmajām bungu mašīnām, kas ļāva mūziķiem izmantot jau gatavus ritma šablonus. Tieši to centās atdarināt beatbokseri.

Nav mūsdienu izgudrojums

Par beatbox pirmsākumiem varētu dēvēt jau laikus, kad cilvēki dzīvoja ciltīs un kopā izpildīja dažādus deju un dziesmu rituālus. Vēsturnieki atklājuši, ka jau senie Amerikas pamatiedzīvotāji izmantojuši ne tikai bungas un sitamos instrumentus, bet arī muti, lai radītu dažādas ritmiskas skaņas.

Mūsdienās šādu paņēmienu atkal atjaunoja Amerikas tautas mūzikas lietpratēji – jau 19. gadsimtā ar mēli, muti, lūpām un balsi radīti ritmi parādījās mūzikā. Tāpat nevajadzētu piemirst arī par Āfrikas cilšu lomu beatbox radīšanā – viņi ritma radīšanai izmantoja visu, kas pieejams, arī savu ķermeni un nereti arī muti.

Skaties kā talantu šovā piedalās beatboxeris Nīls Amazs!

Reperu labākais draugs

Interesanti, ka pašu vārdu beatbox sākumā lietoja jau iepriekš minētās bungu mašīnas “TR-808” un līdzīgu iekārtu apzīmēšanai. Tās patiesi bija kastītes, kurās iekšā “paslēpies” ritms 🙂 Šādas iekārtas ļoti iecienīja hiphopa mūzikas stila pārstāvji un bieži izmantoja savos skaņdarbos. Reizēm tāpat vien uz ielas stūra kopā sanāca reperi, ieslēdza bungu mašīnas nelielo kastīti un radīja skaņdarbus uz vietas – repojot ritma pavadībā. Arvien populārākas kļuva repa cīņas, kad spēkiem mērojās divi reperi, cenšoties viens otru apspēlēt ar interesantākām rīmēm un asprātīgākiem vārdu salikumiem.

Cilvēks – ritma mašīna

Par pirmo cilvēku-beatbokseri uzskata Dagu E. Frešu jeb Duglasu Deivisu. Tieši viņš bija tas, kurš savos priekšnesumos ar mutes, lūpu, mēles un balss palīdzību veiksmīgi attēloja bungu mašīnas radītās skaņas. Turklāt viņš pats lepojās ar “cilvēka-beatboksera” titulu. Viņam pievienojās tādi mākslinieki kā Sviftijs, Bafijs un Vaizs. Katrs no viņiem sniedza savu ieguldījumu beatbox popularizēšanā. Piemēram, Bafijs un Sviftijs izveidoja jaunas tehnikas un paņēmienus, bet Vaizs rūpējās par jaunā mūzikas virziena izplatību pasaulē un to popularizēja.

Dags E. Frešs – pirmais cilvēks-beatboxeris

Pieejams ikvienam

Beatbox popularitāti iekaroja ne tikai sava īpatnējā skanējuma dēļ. Tam ir vēl viens liels pluss – tas neko nemaksā 🙂 Nepieciešams tikai paša ķermenis un daudz, tiešām daaaudz treniņu! Tas ļāva ar ritmu un mūzikas radīšanu nodarboties arī tiem, kas bungu mašīnas nevarēja atļauties. Beatbox popularitāte strauji auga un jau 2000. gadā tika radīta pirmā pasaules interneta vietne www.humanbeatbox.com, kas darbojas vēl mūsdienās.

Viens no pasaules labākajiem beatboxeriem – francūzis Eklipss

Pašiem savas “notis”

Pianistiem dziesmu nospēlēt palīdz notis, tāpat arī dziedātāji ieskatās nošu grāmatās, lai pareizā melodijā nodziedātu dziesmu. Taču vai arī beatbokseriem ir savas notis? Izrādās – ir gan, taču tās atšķiras. Pamatā ir apzīmējumi {b}, {t}, {k} un {p}, kā arī to atvasinājumi {Pf}, {Psh} un līdzīgi. Tāpat katra skaņa var būt skanīga vai mazāk skanīga un arī tam ir īpaši apzīmējumi. Turklāt, savienojot skaņas dažādos virknējumos, var veidot teju bezgalīgas kombinācijas un allaž radīt ko jaunu.

Sākotnēji tas viss var šķist nedaudz piņķerīgi, taču, ja cītīgi trenēsies, neparasto mūzikas mākslu vari apgūt arī tu! Lai darbiņu atvieglotu, izmēģini kādu no šīm lietotnēm:

  • “My BeatBox”
  • “Beatboxing Lessons”
  • kā arī meklē pamācības humanbeatbox.com

Ja tev labāk iet pie sirds mācīšanās no skolotāja klātienē, pameklē beatbox pulciņus!

FOTO: GETTYIMAGES.COM, WIKIPEDIA.ORG, PUBLICITĀTES
TEKSTS: LĪVA ROMANE