Izturība un spēja pieņemt ātrus lēmumus ir lakrosa spēles pamatā. Lakrosu dēvē par vienu no ātrākajiem komandu sporta veidiem, kurā svarīga ir komunikācija starp spēlētājiem.

Pirmie lakrosu spēlēja Ziemeļamerikas indiāņi. Šī spēle tiem bija kā rituāls, lai dziedinātu sasirgušos un risinātu konfliktus. Tajā varēja iesaistīties pat simtiem spēlētāju. Sākumā ciltis nostājās viena otrai pretī, reizēm pat kilometra attālumā. Ņemot talkā akmeni un nūjas, spēles dalībnieki uzsāka cīņu. Lakross ieinteresēja arī franču ieceļotājus Amerikā, un viņi to aizveda arī uz Franciju.

Kopīgiem spēkiem cīņā par uzvaru

Latvju lakross

Latvijā ar lakrosu, kā arī tā paveidu — tautas sportu interkrosu sāka nodarboties 1992. gadā. Sākotnēji to ieviesa kā jaunumu skolu mācību pro- grammā. Lakross Latvijā, kādu to pazīstam šodien, aizsākās 2003. gadā, taču 2005. gadā jau tika dibināta lakrosa federācija. 10 gadu laikā, kopš Latvijā pazīst lakrosu, ir izcīnīti visai labi panākumi, tādēļ mūsu sportistus citas valstsvienības uztver kā nopietnus pretiniekus.

Divu veidu treniņi

Lakrosisti trenējas visu gadu, taču aktīva sacensību sezona ir no pavasara līdz rudenim. Vasarā sportisti no saviem lakrosa klubiem dodas palīgā valsts izlasei. Gatavojoties spēlēm, sportisti apmeklē fiziskās sagatavotības treniņus nepieciešamo muskuļu grupu vingrināšanai. Šajos treniņos īpaši pievērš uzmanību izturībai, kuru trenē skriešana ar ātruma maiņām. Papildus tiek strādāts arī spēlēs tehnikas treniņos. Šajā sporta veidā ļoti svarīga ir spēja sadarboties komandā. Spēlētājiem ir jāspēj kopā plānot, kā bumbiņa ar piespēlēm ātrāk nonāks pretinieku komandas vārtos.

Lakrosa līderi pasaulē

Spēcīgākās lakrosā ir visas angliski runājošās valstis, jo tur šī spēle ir paaudžu paaudzēs kopta tradīcija. Bērni treniņos piedalās jau no mazām dienām. Pasaules čempionātos dominē Amerika, Kanāda un Austrālija. Eiropas čempionātos sievietēm spēcīgākais trijnieks ir Anglija, Skotija un Velsa, bet vīriešiem — Anglija, Īrija, Zviedrija.

Teksts: Ilze Svarena

Foto: gettyimages.com