Guašas krāsas triepieni uz papīra izskatās spilgti un koši. Bet akvareļu krāsas ir mazāk izteiksmīgas. Noskaidrosim, kas tām kopīgs un kas atšķirīgs.

Koši dzeltena saule, zaļa zāle un zilas debesis – tas viss glīti ar krāsām uzzīmēts uz baltas papīra lapas. Droši vien arī tu ne vienu reizi vien esi zīmējis līdzīgus zīmējumus, izmantojot mīļākās guašas vai akvareļu krāsas. Zīmējot tu pat neaizdomājies par to, no kā šīs krāsas tiek gatavotas. Tomēr to radīšanas process ir visai interesants.

Ķīmisks rasols

Akvareļu krāsu sastāvā ir pulverveida pigments jeb krāsviela, kas ir sajaukta kopā ar ūdenī šķīstošu saistvielu un citām piedevām. Pigmentam piejauktās vielas galvenais uzdevums ir saturēt kopā visas krāsas sastāvdaļas un nodrošināt, ka krāsa pieķeras pie papīra un tu vari veidot skaistus zīmējumus. Visbiežāk par akvareļu krāsas saistvielu tiek izmantoti akācijas sveķi vai speciāla ķīmiska viela – sintētiskais glikols. Lai nodrošinātu citas īpašības, piemēram, noturību un cietību, krāsas ražošanas procesā tiek pievienotas arī citas papildvielas. Piemēram, glicerīns piešķir krāsai plastiskumu, bet kukurūzas sīrups nodrošina krāsā nepieciešamo mitrumu.

Ļoti līdzīgas

Pat ar neapbruņotu aci ir iespējams saskatīt vizuālas atšķirības starp guašas un akvareļu krāsām. Ūdenskrāsas parasti iepakojumā ir cietas, bet, saskaroties ar ūdeni, kļūst ļoti šķidras. Savukārt guašas krāsa iepakojumā ir jau šķidrā un vijīgā veidā. Tomēr guašas krāsas un akvareļu krāsas sastāvs ir līdzīgāks, nekā varētu šķist. Viena no atšķirībām starp šīm krāsām ir tā, ka guaša, pateicoties dažādām papildvielām, ir biezāka un vijīgāka nekā akvareļu krāsa. Tomēr arī guašas krāsas pamatā ir pigments un kā saistviela tiek izmantoti akācijas sveķi vai dekstrīns. Lai nodrošinātu to, ka krāsa pēc uzklāšanas uz papīra un nožūšanas nesakalst un nesadrūp, tai tiek pievienota ķīmiska viela – propilēnglikols. Reizēm guašas krāsai pievieno krītu, lai tā būtu vēl biezāka, daudz labāk atstarotu gaismu un būtu košāka.

Teksts: Anna Bērziņa

Foto: gettyimages.com