Hotdogs ir viena no populārākajām amerikāņu ātrajām uzkodām, tikpat iecienīta kā hamburgers. Noskaidrosim, kurš to izdomāja!

Pirmsākumi Vācijā

Hotdogs radies tālu pagātnē, tāpēc nav iespējams skaidri pateikt, kurš to izdomāja. Tomēr viens ir skaidrs – šī tik slavenā amerikāņu ēdiena, kas tagad jau iekarojis teju visu pasauli, pirmsākumi meklējami Vācijā. Tieši vācu imigranti uz Ameriku aizveda ideju par maizītē ieliktu desiņu, papildinātu ar mērci un citām piedevām. Un hotdogi ātri kļuva par iecienītāko strādnieku ēdienu, ko pārdeva uz ielām izvietotos stendos un pat no ratiem. Kāpēc “karstais suns”? Uzskata, ka mazo desiņu, ko Vācijā pazīst ar nosaukumu “dachshund” jeb “mazais suns”, ap 1600. gadu izdomāja vācu miesnieks Johans Gorghners no Koburgas Vācijā.

Nosaukums “dog” desiņai tika dots ap 1845. gadu. Toreiz Vācijā esot bijuši atsevišķi gadījumi, kad miesnieki desiņas gatavojuši no suņu gaļas, savukārt 20. gadsimta sākumā šāda prakse esot bijusi pat diezgan plaši izplatīta, tomēr tas tika nosodīts. Un skaidrs, ka mūsdienās hotdogus negatavo no suņu gaļas.

Rašanās versijas

Ir vismaz trīs versijas par to, kurš pirmais izdomāja tādu hotdogu, kādu ēd arī tu. Viena vēsta, ka kāds nezināms vācu imigrants tādus pārdeva Boverijas ielā Ņujorkā jau 1860. gadā. Viņš stāvējis ielas malā ar saviem ratiem, kuros gatavoja hotdogus un pasniedza kopā ar skābētiem kāpostiem. Otra versija – 1871. gadā tos sāka tirgot vācu maiznieks Čārlzs Felmans, kurš Konijailendā Ņujorkā atvēra stendu, pirmajā gadā tur pārdodot 3684 hotdogus. Savukārt trešā, kas ir vismazāk ticamā versija, stāsta par bavārieti Antonu Foihtvangeru, kurš 1904. gadā Luiziānā kādas izstādes laikā tirgojis karstas desiņas. Tā kā desiņas bijušas ļoti karstas, viņš pircējiem devis baltus cimdus, ar kuriem tās apēst, bet ar noteikumu, ka cimdi tiek atdoti atpakaļ. Lielākā daļa cimdu netika atdoti, tāpēc viņš lūdza palīdzību svainim, kurš bija maiznieks, lai viņš izcep piemērotu maizīti, kurā desiņu ielikt.

Teksts: Solvita Velde

FOTO: gettyimages.com