Ne reizi vien ir dzirdēts, ka veselību var pasargāt, uzņemot vitamīnus. Izrādās, bez vitamīniem cilvēka ķermenis nemaz nespētu darboties.

Jāuzņem ar uzturu vai sauli
Vitamīni ir ļoti svarīgi, lai tavs organisms spētu darīt visu, kas vajadzīgs, un tu justos labi, būtu vesels, augtu liels un būtu enerģijas pilns. Taču organisms vitamīnus neražo, tāpēc tie jāuzņem ar uzturu. Dažus vitamīnus var uzņemt arī citādi, piemēram, D vitamīns var rasties ādā pēc tam, kad tā ir saņēmusi vieglu saules starojumu, bet K vitamīnu cilvēka organismā rada labvēlīgās baktērijas. Katram vitamīnam ir savs darbiņš, piemēram, B vitamīns atbild par vielmaiņu un imūnsistēmu – lai tavs organisms spētu pretoties slimībām, bet D vitamīns palīdz organismam uzņemt kalciju – tātad nodrošina kaulu stiprību.

Jūrnieku slimība
Cilvēki vitamīnus atklāja, kad sāka ievērot sakritību – krasi mainot dzīvesveidu vai uzturu, rodas iepriekš neredzētas slimības. Tas bija nozīmīgs pavērsiens medicīnas zinātnes attīstībā. Līdz tam uzskatīja, ka slimību izraisa tikai kādi ierosinātāji, piemēram, mikrobi. Ideju, ka cilvēki slimo, ja tiem pietrūkst kādu vielu, šajā gadījumā vitamīnu, sākotnēji uztvēra kā joku.
Viens no pirmajiem un visvairāk pētītajiem ir C vitamīns, kura trūkumu izjuta jūrnieki. Senos laikos uz kuģa klāja nevarēja paņemt līdzi svaigus augļus un dārzeņus. Drīz vien jūrnieki sāka slimot ar cingu, kas izpaudās kā smaganu asiņošana, locītavu sāpes, asins izplūdumi utt. Nejaukā slimība palīdzēja atklāt sakarību starp svaigas pārtikas trūkumu un slimības rašanos.
Mūsdienās veselam cilvēkam, kurš ēd pilnvērtīgu pārtiku, tāda rasties tikpat kā nevar. Varētu teikt, ka nav tāda ēdiena, kas nesaturētu kaut nedaudz vitamīnu. Tomēr, tā kā daba mīl līdzsvaru, nevar ēst vienveidīgi, ēdienkartei jābūt pilnvērtīgai un pārdomātai, lai uzņemtu visas nepieciešamās uzturvielas.

Ievēro!
Aptiekā nopērkamie vitamīni ne tuvu nav tik vērtīgi kā tie, kas atrodami svaigos produktos. Tāpat kā jebkuras citas zāles, arī mākslīgie vitamīni jālieto tad, kad ir radusies tāda nepieciešamība. Zāles vienmēr jālieto piesardzīgi, un pirms tam vislabāk padomu jautāt ārstam, jo arī pārmērīga vitamīnu uzņemšana ir kaitīga un var būt bīstama!

TEKSTS: Elza Apse