Mūsdienās telefons visiem kļuvis ārkārtīgi svarīgs, un tajā atrodas gan fotogrāfijas, gan ļoti svarīgi e-pasti un pat paroles. Bet vai tu proti rīkoties ar telefonu tā, lai hakeri tevi neapdraudētu?

Kas interesē hakerus?

Telefonos hakeri meklē ļoti daudz ko, piemēram, foto, kurā cilvēks nobildējis savus dokumentus. Ja telefons pazudis, tad nebūs brīnums, ka kāds izmantos šādu informāciju jaunas pases izgatavošanai. Vēl viņus interesē dažādi e-pasti, dokumenti, paroles, privāti video un foto. Tu taču negribētu, lai kāds izurķētu tavas atzīmes portālos e-klase” un “mykoob” vai piesavinātos kādu bildi, kuru nevēlies citiem rādīt.

Lai iegūtu paroles, hakeri ķeras pie dažādām viltībām. Dažkārt tam nav vajadzīga liela atjautība un tās var uzminēt, jo cilvēki paroles veido, izmantojot mājdzīvnieku, ģimenes locekļu un draugu vārdus, kā arī pavisam vienkāršas ciparu kombinācijas. Cilvēki paši var hakerim sarunā izpļāpāties paroli vai dod norādi, kādā virzienā tam jāmeklē.

Vēl paroles tiek “medītas” caur epastiem, kuros, uzspiežot uz saites, tu tiec aizvests uz viltus “google”, “apple” u.c. lapām ar lūgumu ievadīt paroli.

Vietnes var atšķirt ar to, ka:

  • adrese ir neraksturīgi gara un dīvaina.
  • *Vēl jaunums hakeru arsenālā ir viltus loterijas ar iespaidīgām balvām
  • vai antivīrusu aplikācijas, kas liek tev maksāt par it kā atrastajiem vīrusiem.

Neļauj sevi apmānīt

Salīdzinot ar datoriem, tālruņi ir drošāki pret hakeru uzbrukumiem, bet tiem ir jābūt veikalā iegādātiem ar legālām programmām. Lai aizsargātu savu viedtālruni, vispirms uzliec tam paroli, turklāt tādu, kas nebūtu viegli uzminama. Ja ir tāda iespēja, uzliec, lai telefons nolasa tavu pirksta nospiedumu. Neizpļāpā savu paroli citiem un neraksti to viltus lapās. Ik pa laikam veic atjauninājumus, neuzstādi programmas no šaubīgiem aplikāciju veikaliem un never vaļā saites no dīvainiem e-pastiem. Ja būsi uzmanīgs un gudrs, tad varēsi izmantot savu telefonu droši.

TEKSTS: GUNTA APSE

FOTO: GETTYIMAGES.COM