Jau senatnē cilvēki izdomāja dažādas mērvienības, lai varētu noteikt precīzu vielas un lietas daudzumu vai garumu. Mūsdienās visas agrāk lietotās mērvienības nemaz neizmanto, piemēram, vairs nemēra olektīs, stopos, siekos, birkavos utt. Tomēr zirgspēks ir saglabājies.

Salīdzina ar zirgu
Mērvienība «zirgspēks» tika izgudrota 18. gs. beigās, lai varētu izmērīt tvaika dzinēja jaudu. To ieviesa Džeimss Vats, kurš izgudroja tvaika dzinēju. Kā jau vari nojaust pēc mērvienības nosaukuma (zirgspēks = zirga spēks), tā balstīta uz to, ko zirgs var paveikt. Tolaik cilvēki galvenokārt visus darbus veica ar zirga palīdzību, un tvaika dzinējs bija jaunatklājums. Lai varētu saprast, cik jaudīgs ir šis izgudrojums, radās ideja to salīdzināt ar zirgu.

Džeimss Vats savā laboratorijā.

Pārbauda, ko spēj
Tika veikti vairāki eksperimenti, lai noskaidrotu, kāda ir viena zirga jauda. Zirgam lika vilkt ogļu kravu laukā no raktuvju šahtas. Tika noskaidrots, ka zirgs vienā minūtē no 30,5 m dziļas šahtas var izvilkt 150 kg smagu ogļu kravu. Citā eksperimentā zirgu piesēja pie dzirnakmeņu dzirnavām un lika iet pa apli. Tika noskaidrots, ka zirgs vienā stundā veic 144 apļus. Pēc īpaši sastādītas formulas abu eksperimentu rezultātā tika izrēķināts, ka viens zirgspēks ir 4500 kilogrammetri 1 kGm ir darbs, ko 1 spēka kilograms veic 1 m garā ceļa posmā) minūtē. Balstoties uz šiem Džeimsa Vata aprēķiniem, mūsdienās zirgspēkos mēra automašīnu, motociklu un pat zāles pļāvēju jaudu.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS