Nepareiza skaņu un vārdu izruna maziem bērniem ir dabiska parādība. Taču tieši “r” skaņu bērni iemācās runāt pēdējo. Kāpēc tā?

Aizstāj ar citām skaņām
Burta “r” izruna ir viena no sarežģītākajām latviešu valodā, un pareizi to izrunāt dažkārt iemācās vien 6–7 gadu vecumā. Šo skaņu speciālisti dēvē par vibrantu. Tas nozīmē, ka, izrunājot skaņu “r”, ir jāvibrē mēles galiņam, ko mazam bērnam ir visgrūtāk apgūt. Mēdz gadīties, ka skaņa “r” tiek aizstāta ar citām skaņām, kuras ir vieglāk izrunāt, piemēram, ar “j” vai “l”. Esi droši vien dzirdējis, kā mazais brālis vai māsa saka nevis “durvis”, bet “dulvis” vai vārda “ripo” vietā “jipo”.

Īsa saitīte
Ir bērni, kuriem mēles saitīte ir par īsu vai ir ļoti saspringta. Tad ir grūti mēli pacelt uz augšu, pielikt pie augšējiem priekšzobiem vai pie augšējās lūpas. Ja tāda problēma tiek pamanīta uzreiz pēc piedzimšanas, tad dzemdību namā bērnam mēles saitīti nedaudz iegriež, lai vēlāk skaņu izrunāšana nesagādātu problēmas. Ja defekts pamanīts vēlāk, tad var palīdzēt mēles vingrinājumi, lai iestieptu mēles saitīti. Piemēram, liek nosmērēt augšlūpu ar ko saldu, un tad ar mēles galu jāmēģina to nolaizīt.

Logopēda nodarbības
Ja ir grūtības ar “r” izrunāšanu, nevajag censties to iemācīties pašmācības ceļā. Tā var iekulties lielākās problēmās, piemēram, skaņu “r” var “iegūt” kaklā jeb iemācīties neglīti skanošu “r”, ko vēlāk būs ļoti grūti novērst. Lai iemācītos pareizi izrunāt “r”, jādodas pie logopēda, kas parādīs, kādi vingrinājumi ir jāveic un kā “drebināt” mēli, lai no defekta atbrīvotos.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS