Augsta temperatūra, drebuļi, sāpes muskuļos un nespēks. Šie ir tikai daži no nejaukās slimības gripas simptomiem.

Izplatās ar pilieniem
Gripa ir lipīga slimība. To izraisa gripas vīrusi, kas inficē degunu, rīkli un plaušas. Šie vīrusi var izraisīt slimību vieglā formā, ar ko cilvēks tiek galā dažās dienās. Taču gripas vīrusi var izraisīt tik smagu slimību, ka nereti saslimšanai ir pat nāvējošas sekas. Maziem bērniem un cilvēkiem pēc 50 gadiem ir lielāka iespēja saslimt ar gripu smagā formā. Arī ar astmu un sirds slimībām sirgstošie gripu pārslimo ilgāku laiku un ar smagākām komplikācijām jeb sekām nekā pārējie. Gripas vīrusi galvenokārt izplatās pilienu veidā. Kad kāds saslimušais šķauda vai klepo, vīruss izplatās, un apkārtējie arī var inficēties un saslimt.

Rod spēkus aukstumā
Vīrusa aktivitāte sākas jau rudenī, taču visaktīvākā tā ir decembrī un februārī. Kāpēc tieši šajos mēnešos visvairāk slimo ar gripu, nav īsti zināms, taču dažādi pētījumi ir pierādījuši, ka gripas vīrusa daļiņas ir spēcīgākas un izturīgākas sausos un aukstos apstākļos. Arī ziemā, kad cilvēki vairāk sāk uzturēties iekštelpās un ir biežākā kontaktā cits ar citu, gripai ir vieglāk izplatīties un pārvietoties no viena pie otra.

  • Gripas epidēmiju, kas skar plašas ģeogrāfiskās teritorijas, sauc par pandēmiju.Latviju tā pēdējo reizi skāra 2009. gadā, kad visā pasaulē izplatījās jauna tipa vīruss.
  • Gripa ir viena no nāvējošākajām slimībām, ar kādu cilvēce ir saskārusies. Katru gadu ar to pasaulē saslimst 3–5 miljoni cilvēku un aptuveni 250 000–500 000 mirst.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS