Par simfonisku orķestri sauc tādu, kurā spēlē visas instrumentu grupas – stīgu, pūšamie, sitamie, taustiņinstrumenti. Noskaidro, kā tas radies!

Vārds “simfonisks” cēlies no grieķu valodas un apzīmē kopīgu jeb vienlaicīgu skanēšanu. Tātad dažādi instrumenti skan vienlaikus. Savukārt, piemēram, kamerorķestrī visbiežāk būs tikai stīgu vai stīgu un daži pūšamie instrumenti.

Nosaukuma izcelsme saistāma ar klasiskās simfonijas attīstību 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā. Šajā laikā mūziku sacerēja Jozefs Haidns, Volfgangs Amadejs Mocarts un Ludvigs van Bēthovens. Tātad orķestris, kas spēlē šādas klasiskas simfonijas, ir simfonisks orķestris.


Simfonija

Skaņdarbs simfoniskajam orķestrim. Tam parasti ir četras daļas: pirmā — ātra, dramatiska, dažreiz ar lēnu ievadu, otrā — lēna, liriska, trešā — ātra, dejiska, ceturtā — fināls, kas ir ātrs, bieži līksma rakstura.

Instrumenti

Simfoniskajā orķestrī pamatā ietilpst četras instrumentu grupas – stīgu instrumenti, metāla un koka pūšamie instrumenti, kā arī sitaminstrumenti.

TEKSTS: GUNTA APSE

FOTO: GETTYIMAGES.COM