Pats pirmais skrejritenis tika izgudrots vairāk nekā pirms 100 gadiem ar mērķi pārvietoties ātrāk. Noskaidro, kurš to radīja!

Cilvēkiem vienmēr ir paticis izdomāt veidus, kā ātrāk un vienkāršāk nokļūt vajadzīgajā vietā. Iespējams, arī tu ikdienas gaitās pārvietojies ar velosipēdu vai skrejriteni. Tagad tas nav nekas īpašs, tomēr skrejriteņa rašanās vēsture ir visai interesanta.

Aizšauj līdz veikalam

Pats pirmais skrejritenis tika izgudrots vairāk nekā pirms 100 gadiem. Cilvēki jau zināja, kas ir skrituļslidas, tomēr vēlējās vēl kādu pārvietošanās līdzekli, kam nevajadzētu tik daudz enerģijas, kā braucot ar skrituļslidām. Tā tika izdomāts, ka skrituļslidu ritenīšus var piestiprināt pie plakana koka dēlīša un vēl pievienot rokturi, lai būtu ērtāk turēties. Tieši tā tapa pirmie skrejriteņi. Tomēr moderno izskatu un popularitāti tie ieguva daudzus jo daudzus gadus vēlāk — pagājušā gadsimta beigās. Kāds Šveices baņķieris Vims Oboters nolēma izgatavot īpašu palīgu, lai nokļūtu uz savu iecienītāko desu veikaliņu. Tas atradās pārāk tālu, lai ietu kājām, bet pārāk tuvu, lai brauktu ar automašīnu. Tāpēc viņš nolēma uzlabot un modernizēt skrejriteni. Tā kā koks mitruma ietekmē var bojāties, tas tika aizstāts ar metālu. Savukārt četru riteņu vietā tika pielikti tikai divi, lai skrejriteni būtu vieglāk vadīt. Nu jau tiek ražoti dažādu izmēru skrejriteņi visās varavīksnes krāsās.

Ne tikai pa ielām

Lai arī skrejriteņus itin bieži var redzēt ielās, tomēr tas nav tikai ērts pārvietošanās rīks. Pamazām tas attīstījies arī par sporta veidu. Līdzīgi kā ar skrituļdēli vai riteni, arī ar skrejriteni ir iespējams izpildīt dažādus trikus un piedalīties ekstrēmā sporta sacensībās.

TEKSTS: ANNA BĒRZIŅA