Jau esam pieraduši, ka Brīvības piemineklis atrodas pašā Rīgas centrā, tomēr sākumā tam bija ieplānotas arī citas vietas. Uzzini, kuras tās bija!

“Tēvzemei un Brīvībai” – tā ir rakstīts uz Brīvības pieminekļa, viena no Rīgas un Latvijas simboliem. Tas tika celts Brīvības cīņu dalībnieku piemiņai un simbolizē Latvijas vienotību un neatkarību. Pašā pieminekļa augšā atrodas brīvības statuja (tautā dēvēta par Mildu). Tai rokās ir trīs zvaigznes, kuras simbolizē trīs Latvijas kultūrvēsturiskos novadus: Vidzemi, Latgali un Kurzemi.

Idejas par to, kur celt Brīvības pieminekli, bija visdažādākās. Ja kāda no sākotnējām idejām būtu apstiprināta, tad piemineklis varētu atrasties Esplanādē, Daugavmalā vai Uzvaras laukumā. Bija nepieciešami vairāki gadi, lai atbildīgie valstsvīri vienotos par Brīvības pieminekļa atrašanās vietu. Beidzot Rīgas pilsētas valde vienojās, ka pieminekli cels vietā, kur agrāk atradās Pētera I piemineklis. Turklāt Brīvības bulvāris jau tolaik bija Rīgas galvenā iela, tāpēc šī vieta šķita ideāli piemērota Brīvības piemineklim. Tēlnieks Kārlis Zāle un arhitekts Ernests Štālbergs arī izdomāja, kādam vajadzētu būt laukumam apkārt piemineklim. Tāpēc tika paplašināts tilts pāri Rīgas kanālam un izcirsti vairāki koki. Projektā bija paredzēta arī divus metrus augsta akmens siena, tomēr tā netika uzbūvēta.

TEKSTS: ANNA BĒRZIŅA

FOTO: GETTYIMAGES.COM