Vai zini, kurā zemē uzlec saule? Daudzviet pasaulē tev atbildēs, ka tas notiek Japānā. Noskaidrosim, kā īsti Japāna ieguvusi šādu nosaukumu!

Wa tauta
Senās Ķīnas kultūra ir viena no vissenākajām pasaulē. Ķīnai bija milzu ietekme uz citām Āzijas tautām. Senajā Ķīnā tika doti vārdi un nosaukumi apkārtējām zemēm un tautām. Un arī Japānas salās dzīvojošās tautas pirmoreiz minētas tieši Ķīnā sarakstītajās grāmatās. Tā kā Japāna sākumā bija atkarīga no Ķīnas, ķīnieši japāņus nodēvēja par Wa jeb Wo, kas varētu nozīmēt gan padevīgā, gan īsā tauta, gan skaistā zeme.

Uzlecošā Japāna
Ap 600. gadu princis reģents (pagaidu pārvaldītājs) Šotoku, kas bija liels Ķīnas kultūras cienītājs, pārņēma dažādas kaimiņvalsts tradīcijas — ķīniešu sabiedrībā pieņemtos rangus un etiķeti, kalendāru, sāka savā zemē būvēt budistu tempļus un sūtīja pavalstniekus uz Ķīnu nodibināt diplomātiskos sakarus ar valsti. Tieši Šotoku radīja vārdu “Nippon” — Japānas nosaukumu japāniski, kas nozīmē “vieta, kur cēlusies saule”. Ķīnas imperatoram princis rakstīja „no zemes, kurā saule lec, zemei, kur saule riet”. Nosaukumus “Nippon” un “Nihon” (abi nozīmēja “saules izcelšanās vietu”) sāka izmantot arī diplomātiskos dokumentos un hronikās minēt nosaukumu Wa un Wo vietā. Turklāt, kad ķīnieši skatījās uz austrumiem, kur atrodas Japāna, viņi patiešām vēroja to debespusi, kur uzlec saule.

Japānas karogs ir balts taisnstūris, kura vidū atrodas sarkans aplis. Šis aplis arī simbolizē sauli.

Pasaules valstu iesaukas
Japāna nav vienīgā valsts, kas tiek dēvēta arī citā vārdā. Piemēram, Ķīnu mēdz saukt par Sarkano drakonu. Ukraina ieguvusi Eiropas maizes klēts vārdu, jo tur lielās platībās tiek audzēta labība. Savukārt Islandes iesauka ir Smaragda sala, jo vasarās tās zemes un pauguri ir klāti ar zaļu zāli. Izraēla un Palestīna nereti tiek dēvētas par Svēto zemi, jo tur risinājušies daudzi Bībelē minētie notikumi. Pavisam interesantu nosaukumu pašā 19. gadsimta sākumā ieguva Amerikas Savienotās Valstis (angļu valodā “United States of America” – U.S.A. jeb U.S.). Kara laikā kāds gaļas pārstrādes ražotnes īpašnieks piegādāja ASV armijas karavīriem ēdienu. Uz mucām, kurā tika iepildīta kareivjiem domātā pārtika, tika uzspiests zīmogs “U.S.”. Ar laiku karavīri izdomājuši iniciāļus iztulkot nevis kā “United States”, bet sāka jokot, ka ēdienu viņiem sūta “Uncle Sam” jeb Tēvocis Sems. Kopš tā laika ASV iesauka ir Tēvocis Sems.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS