Vai tu noticētu, ja kāds teiktu, ka ūdeni ir iespējams pārvietot no viena trauka otrā, tiem nepieskaroties? Izrādās, tas ir iespējams. Turklāt ļoti interesantā veidā. Ar šī vienkāršā eksperimenta palīdzību tu varēsi iemācīties ne tikai to, bet arī uzzināt, kā ūdens pārvietojas pa augu audiem.

Tev vajadzēs:

* vismaz divas glāzes;
*ūdeni;
* papīra dvieli vai tualetes papīru;
* pārtikas krāsvielu.

Divās glāzēs iepilini pāris pilienu pārtikas krāsvielas un piepildi.
glāzes ar ūdeni. Samaisi ūdeni glāzēs tā, lai pārtikas krāsviela
izšķīstu. Ja tev pie rokas nav pārtikas krāsvielas, tad nebēdā.
Eksperimentu ir iespējams veikt arī tāpat, tomēr interesantāk būs, ja ūdens būs krāsains.

Savērp tualetes papīra vai papīra dvieļa loksni, lai tā izskatītos līdzīgi
virvei. Tev būs nepieciešamas divas šādas virves.

Vienu no tualetes papīra virves galiem ievieto glāzē, kurā ir ūdens, bet otru galu ievieto tukšajā glāzē. Tieši tāpat izdari ar otru tualetes papīra virvi. Apbruņojies ar pacietību un vēro, kas notiek.

Pēc vairākām stundām ūdens līmenis visās glāzē ir izlīdzinājies, turklāt vidējā glāzē ir abu krāsu sajaukums. Paeksperimentē ar vairākām
glāzēm!

Šajā eksperimentā ūdens pa tualetes papīru pārvietojās, izmantojot
kapilāro parādību. Par kapilāriem sauc vielā esošas sīkas caurulītes. Arī sīkie asinsvadi cilvēka ķermenī tiek dēvēti par kapilāriem. Tualetes papīrs satur kapilārus, tāpēc saslapināšanas gadījumā tas uzsūc ūdeni. Savukārt, slapināšanai mijiedarbojoties ar ūdens virsmas spraigumu, tiek panākts, ka ūdens pa tualetes papīru pārvietojas arī uz augšu. Šis process tiek dēvēts par kapilāro parādību. Šāda parādība ir svarīga augiem, jo tieši tā augi var nogādāt barības vielas no zemes uz tā lapām un citām daļām.

Eksperimentēja Anna Bērziņa

Foto: Toms Norde