Noteikti esi kādreiz aizdomājies, kāpēc jāiet uz skolu. Varbūt dažiem bērniem uz skolu nemaz nav jāiet, piemēram, prinčiem vai princesēm?

Izrādās, arī karalisko ģimeņu atvasēm ir jāmācās, turklāt nopietnāk nekā citiem.


Izglītība – dižciltīgo prieks

Viduslaikos izglītība bija privilēģija, ko visi iegūt nevarēja. Īpaši sarežģīti to iegūt bija meitenēm. Taču senākos laikos visizglītotākās bija karalisko ģimeņu sievietes. Meitenēm mācīja lasīt, rakstīt, stāstīt stāstus un izprast dzeju. Tāpat viņas mācījās dziedāt un spēlēt mūzikas instrumentus, kā arī apguva lēdijai piedienīgu uzvedību. Nereti meitenes tika sūtītas kādu laiku dzīvot citā dižciltīgā ģimenē vai pie mūķenēm un mācīties tur.

Meitenes skolo mājās

Dižciltīgo ģimeņu bērnus mācīja arī mājās. To darīja speciāli nolīgta mājskolotāja – guvernante. Šī tradīcija 19. gadsimtā pat kļuva par statusa simbolu. Guvernantes bija īpaši izglītotas, jo bērniem mācīja rakstīšanu un lasīšanu, arī matemātiku. Nereti tika mācīta kāda svešvaloda un mūzikas instrumenta spēle. Meitenēm mācīja arī zīmēšanu un dejas mākslu. Zēni, sasniedzot noteiktu vecumu, pie guvernantes vairs nemācījās, viņus mēdza sūtīt uz skolu. Guvernantes dzīvoja kopā ar ģimeni, un viņām maksāja algu. Arī Lielbritānijas karalienei Elizabetei II un viņas māsai Margaritai bija guvernante, kad meitenes bija mazas.

Skolu izvēlas vecāki


Mūsdienās lielākā daļa princešu, prinču un slavenību bērnu mācās privātās skolās. Tiesa, Nīderlandes troņmantniece princese Katarīna Amālija sāka apmeklēt parastu sākumskolu, tikai pamatskolā – privāto. Viņas vecāki vēlējās, lai princeses bērnība būtu tāda pati kā citiem bērniem, jo vēlāk viņas dzīve būs daudz publiskāka. Arī Zviedrijas princese Estelle, kurai ir 5 gadi, apmeklē publisku pirmsskolas mācību iestādi. Šajā skolā bērni daudz laika pavada ārā, apgūstot zināšanas par dabu. Savukārt Japānas imperatora ģimenē bērni jau vairākas desmitgades apmeklē vienu skolu – “Gakushūin”. To 1847. gadā dibināja tā laika imperators, un tā bija paredzēta karaliskās ģimenes locekļiem. 1947. gadā tā oficiāli kļuva par privātu skolu. Augstāko izglītību imperatora ģimenes locekļi visbiežāk iegūst “Gakushūin” universitātē, kas ir privātā universitāte. Tā ir viena no prestižākajām universitātēm Japānā. Tajā studē ap 8000 jauniešu.

TEKSTS: DACE VESTERDĀLA

FOTO: GETTYIMAGES.COM