Vai tu esi kādreiz sapņojis par to, kāda būtu dzīve uz Zemes, ja neeksistētu gravitācija? Kā tas mūs ietekmētu?

Ja nebūtu gravitācijas, dzīvās būtnes nevarētu staigāt pa zemi, automašīnas nevarētu braukt pa ceļiem un visi priekšmeti, kas atrodas tev apkārt, lidotu gaisā. Gravitācija ietekmē arī dažādus augšanas un novecošanas procesus dabā. Tomēr zinātnieki jau pirms daudziem gadiem sāka veikt eksperimentus, lai noskaidrotu, kā gravitācija ietekmē auga augšanu.


Eksperimentē kosmosā


Lai augs spētu izdzīvot tam nepieciešams ūdens, gaisma un barības vielas, ko var atrast zemē. Saknes no auga sēkliņas mēģina tiekties pēc iespējas plašāk, lai iegūtu vairāk ūdens un barības vielu. Bioloģijas grāmatās ir teikts, ka augi saknes dzen uz leju zemē tieši gravitācijas ietekmē. Augu sakņu galotnēs ir speciālas šūnas statocīti, kas vispirms sajūt gravitāciju,
pēc tam seko sarežģīti procesi, kā rezultātā saknes aug uz leju, bet virszemes daļas – uz augšu. Lai noskaidrotu, kā augi “uzvedas” bezsvara stāvoklī, astronauti kosmosa stacijās sāka diedzēt dažādas sēklas. Šajos esperimentos tika noskaidrots, ka nav novērojama liela atšķirība starp sēklām, kas diedzētas kosmosā un uz Zemes. Abos gadījumos saknes no sēkliņas auga uz visām pusēm. Izrādās, sēkla arī bezsvara stāvoklī spēj noteikt, kur atrodas ar barības vielām un ūdeni bagātākā vide.

Nav vienprātības

Lai arī šajā jomā ir veikti daudzi pētījumi, tomēr pētnieku starpā nav vienprātības par to, kā augi stiepjas bezsvara stāvoklī pēc tam, kad tie jau ir izdīguši no sēklas. Vairākos pētījumos tiek minēts, ka arī kosmosa stacijās audzētie augi tiecas gaismas virzienā, gluži tāpat kā uz Zemes. Protams, kosmosa stacijās virs augu sēklām tika novietotas speciālas lampas, jo saules gaisma stacijā neiespīd. Tomēr pastāv arī viedoklis, ka auga stiepšanās bezsvara stāvoklī notiek haotiski un šādā veidā augs nespētu ilgi izdzīvot.

TEKSTS: ELZA APSE

FOTO: UNSPLASH.COM