Cilvēka organisms ir apbrīnojams. Izpētīsim tā neatņemamu sastāvdaļu – asinis un asinsriti. Šie fakti tevi pārsteigs!

Asins daudzums, kas 25 dienās izplūst caur cilvēka organismu, varētu piepildīt vidēja izmēra peldbaseinu.

Būtu nepieciešams 1 120 000 odu, lai izsūktu visas cilvēka asinis.

Lielākā daļa cilvēka asiņu sastāv no plazmas – iedzeltena, puscaurspīdīga šķidruma. Aptuveni 55% aizņem plazma, bet 45 % formelementi – sarkanie asins ķermenīši eritrocīti, asins plātnītes jeb trombocīti un leikocīti jeb baltie asins ķermenīši.

Līdz pat 17. gadsimtam zinātnieki nezināja, kā darbojas asinsrites sistēma. Līdz tam bija vairākas teorijas, piemēram, ka asinis caur ķermeni virza plaušas, nevis sirds.

Stans Larkins ir cilvēks, kurš 555 dienas nodzīvoja bez sirds. Viņš staigāja, ēda, veica dažādus ikdienas pienākumus un pat spēlēja basketbolu. Kā tas iespējams? Viņa sirds bija bojāta, tāpēc ārsti un zinātnieki izveidoja Stanam īpašu mugursomu, kurā atradās ierīce, kas veic sirds darbu, kamēr viņš gaidīja transplantātu – jaunu sirdi.

Asinis sastāda līdz pat 8% no cilvēka ķermeņa. Pieauguša cilvēka ķermenī ir aptuveni 5 litri asiņu. Izņēmums ir sievietes, kas ir bērniņa gaidībās – viņu organisms ražo krietni vairāk asiņu. Atsevišķos gadījumos novērots, ka asiņu daudzums palielinās par 50%.

Cilvēki nav vienīgie, kam ir asinsgrupas – tādas ir arī suņiem! Turklāt vairāk nekā divpadsmit!

Ne tikai odi labprāt mielojas ar asinīm. Pasaulē sastopamas aptuveni 14 000 insektu sugu, kam tās tīri labi iet pie sirds. Tiesa gan, liela daļa no tām iekāro dzīvnieku, nevis cilvēku asinis.

70 kilogramu smagam cilvēkam asins sastāvā ir aptuveni 0,2 miligramu zelta.

Ne visas asinis ir sarkanas. Piemēram, vairākām krabju sugām ir zilas asinis, bet dažiem tārpiem tās ir zaļā krāsā. Tā notiek. Šo kustonīšu asinīs ir īpašas vielas, kas tās iekrāso.

FOTO: GETTYIMAGES.COM