Šodien teju vai katram otrajam kabatā glabājas nervus nomierinošā rotaļlieta – fidget spinner. Latviski to iesaka saukt par virpināmo vai vēl trakāk – par grozāmgrābsli. Izrādās, rotaļlietas izgudrotāja ir iedvesmojusies no palaidņiem, kas ar akmeņiem apmētājuši policistus.

Lai nomierinātu nebēdņus
Fidžetspineris patiesi ir šā gada topa rotaļlieta – sociālajos tīklos atradīsi
ne vienu vien videoklipu, kurā kāds rāda, kā iemācīties dažādus trikus ar amizanto virpināmo. Rotaļlieta sastāv no plakana lodīšu gultņa, ap kuru griežas divi vai trīs apļveida spārni – virpināmā lietotājs tur rotaļlietu tās centrā un griež.
Lai gan fidžetspineris ārkārtīgi populārs kļuva tikai 2017. gadā, tomēr tā pirmsākumi meklējami jau 90. gados. Par tā izgudrotāju uzskata kanādiešu
inženieri Katrīnu Hetingeri. Viņa amerikāņu izdevumam “Money” (tulkojumā“Nauda”) atzina, ka vienmēr, redzot cilvēkus ar kādiem uzvedības traucējumiem, iztēlojas rotaļlietu vai ierīci, kas tos nomierinātu. Arī fidžetspineris bija viens no Katrīnas iztēles augļiem. Redzot, kā bērni
apmētā policistus Izraēlas ielās, kur viņa bija aizbraukusi, virpināmās rotaļlietas “mamma” sāka prātot, kas šos bērnus nomierinātu un atturētu
no negantās rīcības.

Rodas no avīzes un līmlentes
Pirmā doma, kas izgudrotājai ienāca prātā, bija mīksti akmentiņi, taču šo ideju nācās atmest. Tad viņa devās uz veikalu un meklēja sortimentā piedāvātās nomierinošās rotaļlietas. Kādu vasaru Katrīnai saasinājās viņas pašas nervu kaite, kas rada nepatīkamu muskuļu vājumu, un tieši šajā brīdī sieviete pavadīja laiku ar savu meitiņu. Izgudrotāja nespēja ar bērnu pat paspēlēties, tāpēc, lai viņu izklaidētu, izgatavoja rotaļlietu no avīzes, kas nostiprināta ar līmlenti. Tajā brīdī ideja bija gatava, un viņa sāka rotaļlietu attīstīt, pilnveidot tās dizainu – radās pirmais fidžetspineris bez mehānisma.
Tas bija veidots no plastmasas, tā centrā bija kupolam līdzīgs izcilnis,
kurā ielikt pirkstu un ar to balansēt, bet apkārt kupolam bija “svārciņi”, līdzīgi kā pludmales lidojošajam šķīvītim.

Līdzīgus gultņus kā virpināmajai rotaļlietai var atrast skrituļdēļos, jo tie nodrošina vieglu un ātru ritenīšu griešanos.

Palīdz un izklaidē!
Fidžetspineris palīdz koncentrēties un nomierināties, tāpēc tos iesaka izmantot hiperaktīviem, nervoziem un ar autismu sirgstošiem cilvēkiem. Tajā pašā laikā tā ir izklaide bērniem, kas ar tiem iemācījušies veikt dažādus trikus.