Kaķi uzskata par vienu no neatkarīgākajiem mājdzīvniekiem — tas dara, ko grib, nāk un iet, kad pats vēlas. Tomēr arī kaķi var trenēt un iemācīt tam dažādus trikus. Tiesa, tas prasīs daudz pacietības.

Motivācija — kārums un spēlēšanās
Lai iemācītu kaķim trikus, ir jāsaprot, kas ir tā lielākais kārums. Trenēšana notiek, dzīvniekam piešķirot apbalvojumus. Ikreiz, kad kaķis paveic mācīto kustību vai darbību, tas saņem gardumu. Sākumā mincis dabū kārumu arī tad, ja izpildītais triks ir iespējami tuvāk sasniedzamajam rezultātam. Daļa treneru, mācot dzīvniekus, tai skaitā kaķus, izmanto speciālu “knikšķinātāju” vai vienkārši pildspalvu, kurai ieklikšķas poga tās galā. Brīdī, kad kaķis izdara prasīto, treneris uzklikšķina un iedod kārumu. Tā dzīvnieks ātrāk saprot, ko no tā gaida. Klikšķis nozīmē — viss izdarīts pareizi un tūlīt sekos gardums.

Sodiem — nē!
Apmācība ik reizi ilgst tikai dažas minūtes, jo citādi mincis sāks garlaikoties un nepievērsīs treniņiem gana daudz uzmanības. Trenējot kaķus un citus
dzīvniekus, ļoti svarīgi ir neizmantot sodus. Sods kaķi var nobiedēt, un tas aizbēgs vai noslēpsies. Kaķiem patīk spēlēties,tāpēc tam jādomā, ka arī treniņš ir liela spēle.

Kaķu konkursi
Pēc zirgu jāšanas sacensību parauga radās suņu un pēc laika kaķu veiklības sacensības. Tajās nosaka ātrākos un paklausīgākos dzīvniekus, kam jāiziet speciāli sagatavota trase. Kaķim liek domāt, ka arī sacensību trase ir liels spēļlaukums, tāpēc dažreiz treneri izmanto spēļmantiņas, ko kaķi tvarsta pa laukumu, reizē izpildot trikus.

Filmu zvaigznes
Ir speciāli treneri, kas dzīvniekus gatavo filmām. Agrāk labākajiem dzīvniekiem aktieriem tika piešķirta “Patsy” balva, ko var pielīdzināt “Oskara” balvai aktieriem. Divas “Patsy” balvas saņēma kaķis Orindžijs, kurš spēlēja kaķi, kam atstāts milzu mantojums, 1951. gada filmā “Rabarbers” un Odrijas Hepbernas slaveno kaķi filmā “Brokastis “Tifānijā”” 1961. gadā. Filmu veidotāji gan izteicās, ka tas bijis vissarežģītākais un untumainākais “aktieris”.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS