Kad dodamies izklaidēties uz akvaparku, daudziem īpašu prieku sagādā baseins, kurā tiek radīti mākslīgie viļņi. Lai gan viļņu radīšanas mehānisms nav pārāk sarežģīts, tomēr akvaparka apmeklētājiem tā patiesi ir mistērija.

Imitē okeāna viļņus


Pasaules lielākajos akvaparkos mākslīgo viļņu baseins ir neatņemama sastāvdaļa. Daži akvaparki pat sacenšas savā starpā par lielāko viļņu statusu. Šo baseinu mērķis ir radīt akvaparku apmeklētājiem iespaidu, ka viņi atrodas okeāna krastā, taču citi baseini ir īpaši paredzēti sērfotājiem, kas vēl tikai apgūst sērfošanas iemaņas. Pirmais mākslīgo viļņu baseins tika izveidots 1927. gadā Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā. Taču šādus mākslīgo viļņu baseinus ir centušies radīt arī senāk, piemēram, Bavārijas karalis Ludvigs II mēģināja radīt mākslīgus viļņus ezerā ar elektrības palīdzību.

Līvu akvaparkā palīdz gaiss


Lai radītu mākslīgos viļņus, akvaparki izmanto divas metodes – mazākos baseinos viļņus rada ar gaisa palīdzību, bet lielākajos baseinos strauji pārsūknē ūdeni – baseina sienās ir iebūvēts īpašs sūknis, kas periodiski atveras, iesūc ūdeni un aizveras. Tālāk šis ūdens ātri tiek pārsūknēts uz pretējo galu, kur tas strauji tiek iepludināts atpakaļ baseinā, tādējādi radot viļņus. Līvu akvaparkā viļņi tiek radīti, iesvārstot gaisu ar milzīgu kompresoru, kas gaisu spiež pret ūdens virsmu slēgtā telpā, kas ir savienota ar visu baseinu – gaiss uzsit pa ūdens virsmu, lielajā baseinā radot vilni. Mehānisma darbība ir līdzīga, kā radītu vilnīšus vannā ar plaukstu – ātri un stipri uzspiežot ūdens virsmai, tikai akvaparka gadījumā tiek spiests ar gaisu.

TEKSTS: ELZA APSE; FOTO: GETTYIMAGES.COM