Svēršanai mēs izmantojam svarus. Un atkarībā no tā, ko vajag nosvērt, ņemam dažāda izmēra svarus. Piemēram, virtuves svari ir mazāki nekā tie, ar kuriem tiek svērtas kravas mašīnas. Bet kā var nosvērt planētas un to pavadoņus?

Fizikas likumi nāk talkā
Planētas, pavadoņi, zvaigznes un citi Visuma objekti, kā jau vari iedomāties, netiek likti uz svariem. Taču, nosakot to masu, izmanto tos pašus fizikas likumus, kas ir virtuves svaru darbības pamatā. Kad vēlamies nosvērt, cik smaga ir cukura paciņa, patiesībā nosakām, cik stipri gravitācija iedarbojas uz šo priekšmetu. Jo lielāka ir planētas masa, jo spēcīgāk tā pievelk cukura paciņu. Piemēram, uz Mēness cukura paciņa būs daudz vieglāka, bet uz Jupitera daudz smagāka nekā uz Zemes.

Cik stipri pievelk
Kad mēs gribam “nosvērt” planētu, jāizmēra, cik spēcīgi tā pievelk citus objektus, piemēram, savus pavadoņus vai kosmiskos aparātus, kas riņķo ap planētu. Ņemot talkā Īzaka Ņūtona likumus, kuri saista pievilkšanās spēku ar objekta masu, iespējams matemātiski izrēķināt, cik smaga ir planēta. Mazliet sarežģītāk ir tad, ja planētai nav sava dabīgā pavadoņa. Tad nākas
izpētīt, kā šī planēta ietekmē citas, un veikt daudz sarežģītākus aprēķinus.

Kā sver tālās planētas
Līdzīgi tiek “svērtas” arī tās planētas, kas riņķo ap tālām zvaigznēm. Tad nederēs nedz iespējamie dabīgie, nedz mākslīgie pavadoņi, jo tie ir pārāk niecīgi. Lai nosvērtu tā dēvētās citplanētas, astronomi mēra, cik stipri planēta pievelk zvaigzni. Šīs svārstības ir ļoti niecīgas, tādēļ visvieglāk šādi ir nosvērt milzu planētas, tādas kā Jupiters un lielākas, jo lielās planētas zvaigzni kustina vairāk nekā Zemei līdzīgās. Tomēr ne visas atklātās citplanētas iespējams nosvērt, izmantojot šo metodi. Tādēļ zinātnieki aktīvi pēta arī citas iespējas, kā noteikt masu tālajām planētām. Aktīvais darbs citplanētu meklēšanas un izpētes lauciņā tiek veikts tāpēc, ka zinātnieku lielais mērķis ir atrast planētu, kura būtu līdzīga Zemei. Un viens no parametriem, kas palīdzēs saprast, ka ir atrasta Zemes dvīņumāsa, ir tieši planētas masa.