Dzīvnieku pasaule nebeidz pārsteigt. Dabai draudzīgas papīra salvetes un tualetes papīrs no pandu mēsliem, putni, kas lido atpakaļgaitā, kukainis, kas lec 100 reižu augstāk par sevi pašu, un gliemezis, kas sasniedz ātruma rekordu.

Pandas izkārnījumus pārvērš salvetēs

Jā, lai cik neticami tas izklausītos, mūsdienās cilvēki rod visdažādākos risinājumus, lai iegūtu videi draudzīgus materiālus. Pandas uzturs 99% sastāv no bambusa. Tātad ir šķiedrvielām bagāts. Principā panda ir kā šī auga pārstrādes mašīna, kas caur savu organismu izlaiž bambusu, uzņemot no tā sev vērtīgās barības vielas. Kāds Ķīnas uzņēmums tajā visā saskatījis biznesa iespējas un pandas ekskrementus izmanto salvešu ražošanā. Tiesa gan – mēsli tiek pakļauti pārstrādes procesam, kas sastāv no 60 soļiem. Tai skaitā vārīšana, pasterizācija un šķiedru ieguve. Savulaik šis pats ķīniešu uzņēmums Sičuaņas provincē no pandu radītā materiāla jau ražoja olimpiskos suvenīrus. Viena pieaugusi panda dienas laikā saražo aptuveni 10 kilogramus fekāliju. Barības pārpalikumi neož slikti, jo 70% mēslu ir bambusa atliekas, ko organisms nespēj sagremot.

Kolibri ir vienīgie putni, kuri spēj lidot atpakaļgaitā

Daži kolibri ir mazāki par monētu, taču šiem niecīgā izmēra putniņiem piemīt visai neparastas lidošanas spējas. Pirmkārt, tie ir vienīgie, kas spēj lidot atpakaļgaitā, kā arī – kājām gaisā. Tas tāpēc, ka atšķirīga ir spārnu forma un pleca locītava, kas ļauj spārnu pavērst par 180 grādiem. Garie, smailie spārni ļauj kustēties ātri un rada maksimāli mazu gaisa pretestību. Turklāt spārnu kustības ir neticami ātras – vienas sekundes laikā mazais putniņš saplivina spārnus vidēji 70 reižu, taču skaits var sasniegt pat 200. Neticami! Šāds spārnu kustības ātrums raksturīgs kukaiņiem, piemēram, mušām, nevis putniem.

Pūces nevar pakustināt acis

Pūces acis ir novietotas priekšā, nevis sānos, tāpēc tās izskatās gudras  Un acu novietojums veido binokulārās redzes lauku. Tas nozīmē, ka priekšā esošo pūce redz ar abām acīm vienlaikus. Līdzīgi kā mēs, cilvēki. Tikai mums šis binokulārās redzes lauks ir divreiz lielāks, plašāks.  Šāda redze ļauj skatīt visu trīs dimensijās, gūstot priekšstatu gan par augstumu, gan platumu, gan dziļumu. Bet kāpēc pūce nevar pagrozīt acis? Tas tādēļ, ka tām ir atšķirīga uzbūve. Tās nav lodveida, bet gan izskatās pēc pagarinātiem cilindriem, kas nostiprināti galvaskausā. Bet nekādu bēdu! Lai gan pūce nevar kustināt acis, galvu tā spēj grozīt kā neviens cits – par 270 grādiem.

Blusas lec augstumā, kas 100 reižu pārsniedz to ķermeņa garumu

Pati sīkā radība cilvēkus nesajūsmina, taču tās spējas gan. Viņas atspēriens ir apbrīnas vērts – ar vienu lēcienu blusa pieveic vidēji 20 cm attālumu, uzlecot 13 cm augstumā. Tas būtu tā, it kā cilvēks spētu uzlēkt uz 34 stāvu ēkas jumta. Iedomājies, kas par atspērienu? Turklāt pašas atlētiskākās blusas uzrāda vēl iespaidīgākus rezultātus. Ir fiksēts, ka tās spēj lēkt pat 48 cm tālu un 20 cm augstu. Turklāt zināms vēl kāds jautrs faktiņš – suņu blusas lec augstāk par kaķu blusām. Savukārt cilvēku blusas lec tikpat augstu, cik kaķu.

Gliemeža rekords – viens metrs astoņās minūtēs

Tu noteikti esi dzirdējis teicienu “lēns kā gliemezis” vai “ko velcies kā gliemezis”. Jā, tas patiesi ir viens no lēnākajiem dzīvniekiem pasaulē. Gliemeža pārvietošanās ātrums atkarīgs no gļotu slāņa un pēdas muskuļu kustībām. Kailgliemeži parasti pārvietojas ātrāk nekā tie, kam uz muguras vēl nesama māja. Taču būtu aplami domāt, ka liels gliemezis pārvietojas ātrāk nekā mazs. Jo lielāks tas ir, jo vairāk gļotu un jaudīgāka muskuļu darbība nepieciešama. Ātrākie gliemeži pasaulē, kas piedalās gliemežu čempionātā, 33 cm lielu attālumu spēj veikt 2 minūtēs un 40 sekundēs.

FOTO: GETTYIMAGES.COM