Iedomājies, ka kinoteātrī skaties kādu aizraujošu filmu un esi tik ļoti iedziļinājies, ka aizmirsti pat par 3D brillēm uz deguna. Pēkšņi no ekrāna tev virsū lec multfilmas galvenais varonis. Tā vien šķiet, ka viņš ir reāls un tūliņ ielēks skatītāju zālē. Tomēr tā nav. Šo efektu palīdz radīt 3D brilles.

Attēls divos slāņos


Lai saprastu, kā darbojas 3D brilles, vispirms ir jāsaprot, kā ekrānā tiek veidots filmas attēls. Telpiskas realitātes sajūtas radīšanai 3D filma ir veidota tā, lai katra cilvēka acs saņemtu nedaudz atšķirīgu attēlu. Tādējādi cilvēka smadzenes, šo attēlu apstrādājot, rada telpisku efektu.

Zils un sarkans


3D briļļu stikliņu krāsa tieši tāpēc ir atšķirīga. Viens no tiem ir izveidots kā zilās krāsas filtrs − caur šo stikliņu redz tikai tam atbilstošu filmas slāni. Tieši tāpat ir arī ar sarkanās krāsas stikliņu. Taču šādas brilles ir vienas no vienkāršākajām. Tehnoloģijas jau ir attīstījušās tik tālu, ka ir 3D brilles arī ar bezkrāsas stikliņiem. Šādu briļļu stikliņiem filmas filtrs ir iestrādāts ar īpašu tehnoloģiju palīdzību.

***

3D brilles nodrošina, ka katra acs uztver tikai tai paredzēto filmas slāni. Lai to panāktu, 3D briļļu stikliņi tiek izveidoti kā īpaši filtri. Tas nozīmē, ka caur vienu briļļu stikliņu ir iespējams redzēt tikai pirmo filmas slāni, bet caur otru stikliņu − otro filmas slāni. Tieši tas arī veido 3D filmas īpašo efektu.

***

Attēls uz kinoekrāna tiek veidots divos slāņos. Tie savā starpā ir nedaudz nobīdīti viens no otra. Tieši tāpēc, skatoties 3D filmu bez īpašajām brillēm, attēls šķiet nedaudz miglains.

TEKSTS: NO IZDEVNIECĪBAS ARHĪVA