Pirmo reizi cilvēki pacēlās gaisā nevis ar spārnu palīdzību, bet gan vienkārša fizikas likuma dēļ – karsts gaiss ir vieglāks nekā vēss gaiss un ceļas augšup.

Debesu laternas


Gaisa balonu priekšteces ir ķīniešu papīra laternas, kas tika radītas ap mūsu ēras 200. gadu. Tās bija ļoti līdzīgas mūsdienu laternām – izgatavotas no plāna rīspapīra un bambusa karkasa. Zem papīra kupola tika iedegta maza liesma, lai sasildītu gaisu, bet neaizdedzinātu papīru. Debesu laternas esot izmantotas arī militāros nolūkos, lai signalizētu vai pat izsūtītu ziņas aplenkuma gadījumā.


Karstais gaiss liek pacelties


Pirmais karstā gaisa balons tika izgudrots 18. gadsimta beigās. To paveica franči – brāļi Mongolfjē. Ideja par balonu, kas paceltos, ja tiktu piepildīts ar karstu gaisu, radās vienam no brāļiem, raugoties, kā virs uguns žūst apģērbs. Apģērba kabatas piepildījās ar karsto gaisu un mazliet pacēlās gaisā. Viņš atklāja, ka arī ar karstu gaisu piepildīts papīra vai viegla auduma maiss ceļas gaisā, bet, gaisam atdziestot, tas atkal nolaižas. Brāļi nolēma veikt eksperimentu. Viņi radīja zīda balonu, ko izklāja ar papīru. Tā izmērs bija iespaidīgs – 10 metri diametrā. Pirmais lidojums notika 1783. gada 4. jūnijā, ar karsto gaisu piepildītais balons gaisā pavadīja 10 minūtes un nolidoja aptuveni 2 kilometrus.

Gailis, aita un pīle

Stāsti par brāļu veiksmi izplatījās visā Francijā, un viņiem bija jāsagatavo paraugdemonstrējums karalim Luijam XVI. Šoreiz balons bija veidots no tafta auduma un pārklāts ar šķīdumu, kas satur vielu alaunu, lai padarītu balonu ugunsdrošāku. Zem balona tika piestiprināts būris, un tajā ielikti trīs dzīvnieki. Paši pirmie gaisa balona pasažieri bija gailis, aita un pīle. Lidojums ilga 8 minūtes, un balons ar pasažieriem veiksmīgi nolaidās. Nākamais solis bija pacelt gaisā cilvēkus. Tas notika 1783. gada 21. novembrī un bija pirmais lidojums gaisa balonā ar cilvēkiem, kad balons gaisā lidojis brīvi un nav nostiprināts ar drošības virvi. Balons 25 minūšu laikā nolidoja aptuveni 9 kilometrus. Lidojums varējis būt garāks, taču uguns, kas kūrusies grozā, lai pievadītu balonam karsto gaisu, aizdedzināja audumu, bet lidotāji to nodzēsa un veiksmīgi nolaidās.

TEKSTS: NO IZDEVNIECĪBAS ARHĪVA