Lielākā daļa populārāko filmu rodas kino “galvaspilsētā” Holivudā, Losandželosā ASV. Tomēr izrādās, ka tā ir slavena tikai aptuveni 100 gadus. Agrāk lielās kino pilsētas bijušas Ņujorka un Ņūdžersija.

Filmēšanai ideāla vieta

1900. gadā Holivudā dzīvoja vien 500 cilvēku. Te atradās viena pasta nodaļa, viesnīca, divi veikali, un tajā izdeva vienu laikrakstu. Šī vieta bija necila, taču to vienmēr lutināja labi laikapstākļi — daudz siltu, saulainu dienu un maz nokrišņu. Tas piesaistīja Ņujorkas un Ņūdžersijas filmu veidotājus, jo šo pilsētu klimats ir mazliet līdzīgs Latvijas klimatam — tur ir četri gadalaiki, kā arī mēdz būt neparedzamas laikapstākļu maiņas. Vasaras bija viscerīgākais gadalaiks, kad uzņemt filmas, bet ar to ne vienmēr varēja rēķināties. Pirmo filmu studiju Holivudā uzbūvēja 1911. gadā un nosauca par Nestora studiju. Līdz ar šīs studijas parādīšanos sākās arī citu filmu studiju dibināšana, to skaitā arī Čārlija Čaplina filmu studijas atvēršana 1917. gadā.

Straujais uzplaukums

1923. gadā kalnu apgabalā tika uzstādīta zīme, kas lieliem burtiem veidoja vārdu “Hollywoodland”. Tā vēstīja, ka te notiek necerēti strauja attīstība un cilvēki sāk izpirkt īpašumus un mājas. Arī pirmā “Oskara” balvu pasniegšanas ceremonija notika Holivudā 1929. gada 16. maijā. Balvas aktieri un režisori saņēma Rūzvelta viesnīcas banketu zālē. Uz šo ceremoniju varēja pat iegādāties biļetes 10 dolāru vērtībā, kas mūsdienās būtu aptuveni 90 eiro. Uz pirmo balvu pasniegšanas ceremoniju ieradās 250 skatītāju. 1949. gadā no Holivudas “firmas” zīmes noņēma nost vārdu “land”, jo uzskatīja, ka nosaukums ir par garu. Tieši tolaik te parādījās pirmā televīzijas stacija un mūzikas ierakstu studijas. Holivudas apkārtne bija izmainījusies līdz nepazīšanai, un tā bija iemantojusi savu kino un mūzikas galvaspilsētas statusu.

TEKSTS: ELZA APSE