Varbūt kādreiz esi dzirdējis sakām: “Es nokritu, un man tagad sāp astes auls!” Varētu šķist dīvaini, ka cilvēkam ir astes kauls, lai arī nav astes.


Bija aste vai nebija?

Atbilstoši dabas pētnieka Darvina teorijai par cilvēces rašanos daudzi uzskata, ka arī cilvēka ķermeni kādreiz rotājusi aste. Šī teorija skaidro, ka cilvēki ir radušies no pērtiķiem. Savukārt pērtiķiem ir aste, kura palīdz satvert koku zarus, noturēt līdzsvaru, lai nenokristu no koka. Evolūcijas gaitā cilvēks iemācījās noturēt līdzsvaru un staigāt uz divām kājām. Līdz ar to aste savu nozīmi zaudēja, un daudzu tūkstošu gadu laikā tā pazuda no ķermeņa. Mūsdienās cilvēkam aste droši vien tikai traucētu. Un kā gan izskatītos cilvēki, ja tiem būtu aste?


Tomēr svarīga loma


No cilvēka astes mūsdienās ir palicis vien astes kauls. Tas ir trijstūra formas, izveidojies no vairākiem skriemeļiem un atrodas mugurkaula pašā apakšā starp iegurņa kauliem. Būtībā astes kauls ir zaudējis sākotnējo nozīmi un tiek dēvēts par rudimentu. Arī aklās zarnas piedēklis un gudrības zobi ir rudimenti. Tiek uzskatīts, ka cilvēkam astes kauls nav vajadzīgs, tomēr tā nav taisnība. Patiesībā tas pilda nozīmīgu funkciju, jo pie šī kaula ir piestiprināti vairāki muskuļi, kas palīdz noturēt citus orgānus mazajā iegurnī. Ar šo kaulu ir saistīti arī muskuļi, kas kontrolē anālās atveres darbību. Savukārt apsēžoties astes kauls palīdz vienmērīgi izlīdzināt ķermeņa svaru. Tas nozīmē, ka cilvēkam astes kauls ir nepieciešams.

Ar asti
Lai cik neticami tas izklausītos, tomēr pasaulē ir zināmi vairāki gadījumi, kad bērns piedzimst ar asti. Tādā gadījumā astes kauls pilda arī sākotnējo funkciju, jo ir savienots ar asti. Visbiežāk šādam bērniņam tiek veikta operācija, lai asti noņemtu.

FOTO: GETTYIMAGES.COM