Mēs visi labi zinām, kas ir klauns, vai ne? Tas smieklīgais jokdaris ar sarkano degunu. Tieši tā! Bet dakteris klauns nav no cirka. Viņš ir no slimnīcas.

Smiekli ārstē


Dakteri klauni bērniem zāles neiešļircina, un nemēra temperatūru. Klauni ir blakus, lai novērstu uzmanību no visām nepatīkamajām procedūrām, uzmundrinātu un atvieglotu veseļošanos. Viņi ar bērniem runājas, spēlējas, izstāsta, kas un kā notiks. Ja vajag – arī samīļo. Diemžēl dakteri klauni slimnīcā neatrodas visu laiku. Visbiežāk viņi apciemo bērnus dienas pirmajā pusē, kad notiek visvairāk medicīnisko procedūru. Tad klaunu klātbūtne nepieciešama visvairāk, jo bieži vien bērns ir nobijies vai gluži vienkārši nogarlaikojies gaidot.

Apmācīti darbam

Bet kas tad īsti slēpjas zem sarkanajiem deguniem? Izrādās, tie ir pavisam parasti cilvēki, dažādu profesiju pārstāvji, kuri grib palīdzēt bērniem. Lai to darītu, dakteri klauni ir izgājuši sešu mēnešu mācības un kļuvuši par profesionāļiem. Lai strādātu slimnīcā, viņi apguvuši dažādas iemaņas, tostarp aktiermeistarību, pantomīmu, improvizāciju, psiholoģiju, trikus un, protams, medicīnu.

No sākuma ASV

Dakteri klauni pasaulē ir labi pazīstami, un ārsti slimnīcās bez tiem nemaz nevar iztēloties savu ikdienu. Medicīnas klaunu aizsākumi meklējami ASV pilsētā Ņujorkā pirms 30 gadiem. Gadu gaitā šī kustība kļuvusi populāra arī citur pasaulē – Austrālijā, Jaunzēlandē, Kanādā, Izraēlā un daudzviet Eiropā. Savukārt Latvijas slimnīcās tie sastopami salīdzinoši nesen. Pirmie dakteri klauni darbu Bērnu slimnīcā Rīgā sāka 2013. gada vasarā. Tajā pašā gadā dakteri klauni sāka strādāt arī Ventspils slimnīcā, vēlāk arī Cēsīs, Valmierā, Liepājā, Rēzeknē un Ventspilī. Kopumā Latvijas slimnīcās darbojas vairāki desmiti profesionāli medicīnas klauni.