Šis mazais posmkājis ir sastopams mitrās vietās gandrīz visur pasaulē, taču redzēt to ir izdevies vien dažiem, jo simtkājis dod priekšroku dzīvei tumsā. Bet kāpēc tas tiek dēvēts par simtkāji? Izrādās, tā nosaukums ir diezgan maldinošs.

Daudz sugu

Pasaulē ir vismaz 3000 dažādu simtkāju sugu. Lai gan tumsas cienītāju sauc par simtkāji, tam var būt ievērojami mazāk vai vairāk nekā 100 kāju. Simtkājiem uz katra ķermeņa posma ir viens kāju pāris — 2 kājas. Posmu skaits vienmēr ir nepāra, tātad simtkājim var būt 98 vai 102 kājas, bet ne precīzi 100. Precīzs kāju skaits posmkājim ir atkarīgs no sugas, tas var būt krasi atšķirīgs. Atkarībā no sugas simtkājim var būt tikai 15 kāju pāri vai pat 177 pāri — tātad no 30 līdz pat 354 kājām. Nosaukums, visticamāk, radies, jo cilvēkam ir bijis grūti saskaitīt tik daudz mazo kājiņu daudzkājim, kas parādās tikai tumsā, tādēļ radies iespaids, ka to varētu būt daudz — veselas 100.

Simtkāja fosilija

Kājas palīdz aizbēgt

Ja simtkājis nonāk kāda plēsoņas varā, tas bieži vien var izvairīties, upurējot dažas kājas. Atstājot plēsoņu pilnu muti vai knābi ar kājām, simtkājis spēj aši aizbēgt ar atlikušajām veselajām kājām. Lielais kāju skait ļauj mazajam daudzkājim kustēties diezgan ātri, izvairoties no uzbrukuma. Ja trauma bijusi agrā attīstības stadijā, simtkājis spēj ataudzēt zaudētās kājas līdz ar ādas maiņu. Ja tev izdodas sastapt simtkāji ar dažām kājām, kas ir īsākas nekā citas, tad, pavisam iespējams, tas atlabst pēc plēsoņas uzbrukuma.

Vai zināji?

  • Amazones milzu simtkājis ir lielākais simtkājis pasaulē, sasniedzot vairāk nekā 30 centimetrus garumā. Tas pārtiek no ķirzakām, vardēm, putniem, pelēm un pat sikspārņiem.
  • Dažas simtkāju sugas var būt kaitīgas cilvēka veselībai. To kodumi var izraisīt tūsku, drebuļus un pat drudzi, taču parasti tie neapdraud dzīvību.
  • Ķīnā lielie simtkāji ir iecienīti kā garda uzkoda. Tie parasti tiek cepti vai grilēti. Taču Taizemē un Laosā simtkāji tiek turēti šķidrumā, ko pēc tam lieto kā īpašu medicīnisku dzērienu.