Cilvēki spēj paveikt brīnumu lietas. Viens no cilvēka spēju apliecinājumiem ir dažādas varenas celtnes – lielas, greznas, dīvainas un neparastas. Iepazīsti varenos mākslas darbus!

Eifeļa tornis

Eifeļu tornī ir kāpnes ar 1792 pakāpieniem un ēkas augstums kopā ar antenu ir 324 metri

Šī iespaidīgā celtne tapusi 1889. gadā, atzīmējot Francijas revolūcijas simtgadi. Konkursam tika iesniegtas 107 idejas, no kurām par uzvarētāju tika izraudzīta šī. nevarētu teikt, kavietējie iedzītotāji būtu bijuši sajūsmā par šādas celtnes būvniecības ieceri, jo likās, ka Marsa laukumā turpmāk stāvēs liels, neglīts metāla briesmonis. Tikai vēlāk cilvēki pamazām sāka ar apbrīnu novērtēt arhitektūras šedevru. Vai zināji, ka Eifeļa tornis nosaukts būvinženiera Gustava Eifeļa vārdā? Viņš pats gan šo celtni dēvēja vienkārši par “300 mewtru torni”.

Londonas acs

Rats griežas ar ātrumu 0,9 km/h

Iespaidīgais panorāmas rats tika atklāts 2000. gada 9. martā un kopš tā laika ir kļuvis par vienu no Londonas simboliem. Attēlā redzamā upe ir Temza, kas tek cauri Londonai. Šī celtne ir lielākais panorāmas rats Eiropā, ko ik gadu apmeklē aptuveni 3,5 miljoni cilvēku no visas pasaules. Sākotnējā iecere nemaz nebija ratu veidot kā paliekošu celtni, bet gan tikai uz Londonas tūkstošgades svinībām, uz pieciem gadiem. Tomēr, ņemot vērā lielo popularitāti cilvēku vidū, tika nolemts ratu atstāt uz visiem laikiem.

Pizas katedrāles zvanu tornis

Torņa celtniecība tika uzsākta 1173. gadā un tika turpināta 3 posmos, kopumā 177 gadu garumā

Šis slīpais zvanu tornis atrodas Itālijā un patiesi ir sašķiebies uz vienu pusi, jo tika būvēts uz mīkstiem jūras māliem. Tāpēc pārsteidzošs ir fakts, ka vēl pat līdz mūsdienām tas joprojām stāv un nav sagāzies. Vietā, kur uzcelts, tas stāv jau vairāk nekā 600 gadus. Tieši sava šķībuma dēļ tas kļuvis tik populārs, jo citādi būtu vienkārši viena no četrām celtnēm katedrāles laukuma ēku kompleksā. Interesanti, ka tornis bija šķībs jau laikā, kad tika veikti pēdējie izbūves darbi zvanu telpā. Visi centieni torni “iztaisnot” līdz šim ir beigušies tikai ar to, ka ēka kļūst vēl šķībāka.

Svētās ģimenes baznīca Barselonā

Šo Romas katoļu baznīcu plānots pabeigt 2026. gadā

Šī unikālā baznīca ar daudzajiem torņiem atrodas Spānijā. Lai gan baznīcu būvē jau vairāk nekā 130 gadu, tā joprojām nav pabeigta. Par spīti tam, baznīca ir viens no tūristu apmeklētākajiem galamērķiem Spānijas galvaspilsētā Barselonā. Arhitekts bija slavenais kataloniešu arhitekts Antonio Gaudi, kurš diemžēl 1926. gadā viņš devās viņsaulē. Līdzekļus baznīcas celtniecībai gūst galvenokārt pateicoties cilvēku ziedojumiem.

Sidnejas opera

Konkursā par Sidnejas operas nama būvniecību tika iesniegti 223 pieteikumi

Šis operas nams ir viens no 20. gadsimta šedevriem un tā celtniecība aizņēma krietni vairāk laika, nekā bija plānots. Četru gadu vietā to būvēja 12 gadus. Jumts vizuāli atgādina kuģa buras, tāpēc lieliski iederas kopējā ainavā. Visu lielo būvi klāj 1 miljons glazētu flīžu. Ēkas celtniecībā piedalījušies 10 000 cilvēku. Zem spicajām “burām” slēpjas 7 zāles dažādiem nolūkiem – te var gan operu un baletu, gan teātri baudīt. Un, jā, pat rokmūzikas koncertus. Kāpēc gan ne?

Burj Khalifa tornis Dubaijā

Debesskrāpis Dubaijā

Tieši šī ir pasaulē augstākā ēka ar vairāk nekā 200 stāviem un tas kopējais augstums ir 828 metri; tā tika atklāta 2010. gadā. Šo neticami augsto celtni sauc par debesskrāpi – tieši šādā vārdā dēve īpaši augstas daudzstāvu ēkas. Eiropā par debesskrāpjiem uzskata celtnes, kuru pēdējais stāvs atrodas vismaz 150 metru augstumā, bet, piemēram, Rīgā par debesskrāpjiem mēdz dēvēt arī zemākas ēkas. Rīgas augstākā augstceltne ir Saules akmens – tā augstums ir 123 metru. Salīdzinājumā ar šo Dubaijas milzi tāds nieks vien ir, vai ne?

Lielā sfinksa Gīza

Vai nav vareni, ka tā saglabājusies līdz pat mūsdienām?

Iespaidīgas celtnes var uzbūvēt ne tikai no metāla konstrukcijām un betona – tādas var var radīt arī no kalķakmens. Ēģiptē, blakus piramīdām atrodas iespaidīgā kakaļķakmens statuja – Lielā sfinksa Gīza. Tai ir Lauvas ķermenis un cilvēka galva. Šī ir pasaulē lielākā monolītā statuja – 73 metru gara, 19 metru plata un 20 metru augsta. Bet vai spēj iztēloties, cik tā ir sena? Tiek uzskatīts, ka tā izveidota faraona Hefrena valdīšanas laikā – tas ir aptuveni divarpus gadu tūkstošus pirms mūsu ēras. Un varenajam mākslas darbam nav traucējušas ne gadalaiku maiņas, ne lieti un vēji, ne tveicīgā saule.

FOTO: GETTYIMAGES.COM