Latgale ir viens no četriem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem. Palūkojies Latvijas kartē, un redzēsi, ka Latgalē vairāk nekā jebkurā citā novadā ir zilo laukumiņu, kas apzīmē kādu ezeru, un to Latgalē patiesi netrūkst.

Latgalieši lepojas, ka šajā novadā paveras gleznainas ainavas ar krāšņiem pauguriem, lēzenām ieplakām un ziliem ezeriem. Tā kā Latgale ir ar ezeriem visbagātākais novads, to mēdz dēvēt par Zilo ezeru zemi. Turklāt tajā atrodas arī visievērojamākie Latvijas un pat visas Baltijas ezeri.

Leģendām apvīts


Ne velti Velnezeru jeb Čertoku tā sauc, jo teikas un nostāsti vēsta, ka tā apkārtnē notiek mistiskas lietas. Piemēram, pie ezera cilvēki nespēj ilgi uzturēties un tuvējā mežā bieži apmaldās. Arī ezera zilgani zaļā krāsa atšķiras no ierastās ezera ūdens krāsas. Velnezerā nav tik liela dzīvnieku un augu dažādība, kā tas ir citos ezeros.

Visdziļākais


Starp daudzajiem Latgales ezeriem ir ne tikai Latvijas, bet visas Baltijas dziļākais ezers – Drīdzis. Tā dziļums sasniedz pat 65 metrus, kas ir aptuveni 21 stāva mājas augstums. Interesanti, ka tā forma vairāk līdzinās līkumotai upei, nevis ezeram.

Salu karalis


Ar salām bagātākais Ežezers arī atrodas Latgalē. Tā platība ir 9,9 km2, un tajā var saskaitīt nedaudz vairāk nekā 30 salu. Daži apgalvo, ka ezer ir pat 60 salas, tomēr tā nav taisnība. Ežezerā atrodas daudz niedru puduru un sēkļu, tomēr tie nav uzskatāmi par salām.

Vislielākais


Uz Latgales un Vidzemes robežas atrodas vislielākais ezers Latvijā – Lubāns. Tā platība mūsdienās ir aptuveni 81 km2, savukārt pirms daudziem tūkstošiem gadu šis ezers bija pat vairāk nekā 8 reizes lielāks – aptuveni 700 km2. Lai arī šis ir vislielākais ezers Latvijā, tomēr tas nebūt nav dziļākais. Šī ezera vidējais dziļums ir vien 0,7 metri, bet maksimālais – 3,5 metri